Silny kaszel u dziecka a działanie antybiotyku

Witam! Dziecko 9 lat dostało antybiotyk Amotaks dziś 750mg. Na gardło i na silny kaszel. Ma brać co 12 h. Lek podałam o 19:00 a teraz jest 22:30 a kaszel dalej jest silny i właściwie cały czas. Proszę powiedzieć czy trzeba poczekać na działanie leku? Bo zastanawiam się na wyjazd na pogotowie. Pozdrawiam

Lek. Bartosz Szarawarski

Kaszel jest jednym z objawów infekcji dróg oddechowych. Antybiotyki przepisuje się na infekcje o etiologii bakteryjnej. Jeżeli infekcję syna wywołuje bakteria wrażliwa na amoksycylinę, efektu terapii można spodziewać się prawdopodobnie w drugiej czy trzeciej dobie terapii. Na suchy kaszel można stosować leki objawowe, przeciwkaszlowe dostępne powszechnie w aptekach - np. zawierające butamid ( o ile dziecko nie ma innych chorób przewlekłych). Proszę podawać dziecku też do picia letnia wodę z miodem i nawilżać powietrze.