Skąd bezsenność i duszności? Jeszcze raz proszę o radę

Od 3 miesiecy, po urodzeniu Hani, czuję się dziwnie. Na początku to były bezssenne noce ciągle zamartwiałam się, czy mam mleko, czy się najada. Teraz ze spaniem jest trochę lepiej, pod tym względem sę dni, kiedy zasypiam od razu i śpię do rana z przerwami na karmienie dziecka, ale są też dni, kiedy nie mogę usnąć i dopiero nad ranem lapię drzemkę. Kiedy nie mogę usnąć, to zaraz serce wali mi jak mlot. Do tego często, jak jestem niewyspana, to płaczę, nie mam na nic siły.

Ponadto od 2 miesięcy bardzo ściska mnie w gardle - proszę powiedzieć, co może być przyczyną ściskania w gardle? Dodam jeszcze, że nic mnie nie cieszy, wychodzę z dziećmi na psacer, sprzątam, gotuję, ale bardziej z tego, że nikt za mnie tego nie zrobi. Nie czuję też jakiejś więzi między córką a mną. Opiekuję się nią, wychodzę na spacery, kąpię, przewijam, ale nie ma tej więzi jaka była z pierwszą córką, która teraz ma 3 latka.

Nie mam ochoty na spotkania z ludźmi. Szczególnie jak wychodzę na spacer to nie chcę, żeby ktoś mnie spotkał znajomy jak będę z dziećmi, szczególnie z Hanią, bo nie wiem, jak zapłacze, co mam robić. Proszę o radę: co to jest, gdzie się udać i czy da się to wyleczyc? A szczególnie proszę o radę, dlaczego mam problemy ze spaniem i dlaczego tak mi serce wtedy wali, jak młot, jak się kładę.

Witam!

Narodzenie dziecka wpłynęło znacznie na Pani życie. Macierzyństwo, szczególnie w pierwszych latach, jest bardzo trudnym zadaniem dla kobiety. Matka martwi się o dziecko, stara się mu zapewnić jak najlepsze warunki, pomijając swoje potrzeby. U Pani rozwinęły się zaburzenia lękowe, które mogą być wynikiem właśnie takiego strachu o dziecko.

Bezsenność jest związana z lękami, gdyż im większe jest napięcie wewnętrzne, tym trudniej nam zasnąć.

Problemy z uczuciem ucisku i duszności mogą być związane także z lękiem i napięciem emocjonalnym. Organizm często pokazuje nam, że coś jest nie tak za pomocą bólu, uczucia duszności czy kłucia w okolicy serca. Powinna Pani skonsultować to z lekarzem i poznać dokładną przyczynę takich przypadłości. Mogą one świadczyć o rozwoju poważniejszych zaburzeń. Dlatego szybka interwencja i rozpoczęcie działań terapeutycznych pozwolą Pani powrócić do zdrowia i odbudować więzi z rodziną.

Pomimo tego, że jest Pani mamą dwójki dzieci, nie powinna Pani zapominać o sobie. Musi Pani dbać o swoje potrzeby, znaleźć czas na odpoczynek i chwilę wytchnienia, by móc oderwać się od codziennych problemów. Czasem godzina czy dwie zmiany otoczenia (zakupy, plotki z koleżanką, czy wyjście do biblioteki), może zdziałać dla Pani samopoczucia bardzo wiele.

Pozdrawiam.