Dzieje się ze mną coś dziwnego, nie daję sobie rady. Czy mogę sobie jakoś pomóc?

Witam, nazywam się Ola, mam 20 lat, od pewnego czasu nie radzę sobie z samą sobą. Są dni, kiedy nie mam ochoty wyjść z łóżka, wszystko mnie drażni, jestem otępiała i generalnie obłożnie chora, za jakiś czas znowu nie mogę przestać mówić, zmieniam tematy, nie pamiętam potem co powiedziałam, czego nie, ogólnie wooooooooow, ale jestem boska.

Męczy mnie to niesamowicie i widzę, że moich znajomych i rodzinę tak samo. Jestem humorzasta, może to taki mój urok, ale męczy mnie to niesamowicie. Mam strasznie niską samoocenę, jestem okropnie zazdrosna, szczególnie o moją siostrę (młodszą), czasem nie mam ochoty żyć, czasem odwrotnie. Ostatnio pocięłam sobie rękę ot tak, bo miałam kłótnię w domu i nie umiałam sobie poradzić.

Moi rodzice nie widzą, że mi ciężko, może nie chcą wiedzieć, nie wiem. Mój tato był alkoholikiem, przez co nie potrafię z nim rozmawiać, mimo że jest teraz "wspaniałym człowiekiem" i wszyscy go kochają. Czuję, że już dłużej nie dam tak rady, powoli tracę wszystko i wszystkich, nawet samą siebie.

Witam!

Zmienne nastroje, szybkie zmiany nastroju, mogą być związane z rozwojem zaburzeń psychicznych, ale także z trudną przeszłością. Działania autoagresywne mają na celu rozładowanie napięcia emocjonalnego, które narasta w stresowych sytuacjach. Są one formą radzenia sobie ze stresem, ale też zwrócenia na siebie uwagi otoczenia.

Sądzę, że warto skonsultować Pani zaburzenia nastroju i próby samookaleczania się z lekarzem psychiatrą. Będzie on mógł stwierdzić, skąd biorą się takie zachowania u Pani i co należy z nimi zrobić. Ważna byłaby także wizyta u psychologa i rozpoczęcie terapii. Proces terapeutyczny pozwoli zmniejszyć napięcie emocjonalne i nauczyć się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Przepracowanie trudnych uczuć i zamknięcie spraw z dzieciństwa, pozwoli na odzyskanie równowagi emocjonalnej. Opanowanie własnych emocji, zrozumienie ich, wpłynie na odpowiednią kontrolę stanów emocjonalnych i umiejętność ich wyrażania. Będzie to bardzo pomocne w budowaniu i utrzymywaniu więzi międzyludzkich.

Pozdrawiam