Skąd się wziął ten ból podbrzusza?

4 miesiące temu zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne po kilku miesięcznej przerwie. Przez pierwsze trzy miesiące wiem ze organizm się przyzwyczaja. Czy to możliwe ze przez te 3 miesiące przed krwawieniem nie miałam żadnych objawowo boli itd a przy 4 opakowaniu strasznie boli podbrzusze jak na miesiączkę (dzisiaj przyjmę 3 tabletkę placebo) a w środę przy tabletce z nowego opakowania powinnam dostać krwawienia bo tak właśnie dostawałam w poprzednich miesiącach. Proszę o pomoc Bo się już zastanawiam czy to przypadkiem nie ciąża. Drugie moje pytanie brzmi na jakieś podstawie może lekarz stwierdzi czy tabletki naprawdę działają? Usg, badania ginekologiczne? Po czym się poznaje dokładnie ze one działają? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

tabletki antykoncepcyjne wykazują się dużą skutecznością, jeśli chodzi o zapobieganie ciąży, dlatego jeśli przyjmowała je Pani regularnie i zgodnie z zaleceniami producenta, to mało prawdopodobne, aby przyczyną takiego samopoczucia była ciąża.

Bóle podbrzusza odczuwane podczas doustnej antykoncepcji hormonalnej mogą być skutkiem ubocznym przyjmowanych tabletek. Jeśli działania niepożądane utrzymują się dłużej lub są bardzo dokuczliwe, to warto rozważyć zmianę tabletek na inne.

Bóle w okolicy podbrzusza nie muszą być jednak związane z tabletkami antykoncepcyjnymi. Jest wiele innych przyczyn, takich jak: torbiele jajnika, polipy lub mięśniaki macicy, dlatego należałoby udać się do ginekologa i wykonać podstawowe badania, które wykluczą wyżej wymienione nieprawidłowości.

Jeśli zaś chodzi o działanie tabletek, to jeśli nie występują podczas ich przyjmowania skutki uboczne, a Pani stosuje je z zaleceniami producenta, to można stwierdzić, że tabletki działają tak jak powinny. Lekarz nie musi sprawdzać ich działania przy pomocy żadnych badań.

Podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-poznac-ze-tabletki-dzialaja, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-podbrzusza-w-trakcie-przyjmowania-tabletek-czy-to-cos-niepokojacego, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-sprawdzic-dzialanie-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.