Zapytaj lekarza

7 4 0 , 9 2 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Skąpe miesiączki a ciąża

Witam, mam pytanie. Czy test beta-hcg 4 dni przed miesiączką, którego wynik wyniósł 0,1 jest już wiarygodny? Test ten wykonałam około 21 dni po stosunku, miesiączkę dostałam w terminie, ale jest mniej obfita niż zwykle, może dlatego, że zaczęłam brać 1. blister tabletek antykoncepcyjnych ze względu na torbiel. Proszę mi powiedzieć, czy jest ryzyko ciąży mimo wykonanych w tym terminie badań i czy obfitość miesiączki mogła zmniejszyć się po 2 tabletkach antykoncepcyjnych? Czy test beta-hcg wyjdzie pozytywny przy ciąży pozamacicznej, a dopiero później nie przyrasta prawidłowo?

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Witam serdecznie!

Oznaczenie stężenia hormonu betaHCG w surowicy krwi jest najwiarygodniejszym sposobem wykrywania wczesnej ciąży (także ektopowej). Przyjmuje się, że wykonanie oznaczenia po 8-9 dniach od daty ryzykownego zbliżenia daje 100% wiarygodny wynik. W Pani przypadku pobranie krwi miało miejsce ponad 20 dni po stosunku, dlatego też z całą pewnością możemy stwierdzić, iż nie jest Pani w ciąży.

Zmiana charakteru miesiączki może mieć wiele przyczyn. Osłabienie, infekcja, antybiotykoterapia to tylko niektóre czynniki mogące zmniejszyć objętość krwawienia. Tabletki antykoncepcyjne również mogą osłabić krwawienie.

Pozdrawiam

Lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy