Poziom beta HCG i progesteronu a ciąża

Witam! Moje cykle trwają 28-30 dni. Obecnie jestem w 15 dniu cyklu, 7 dnia miał miejsce stosunek i miałam kontakt ze spermą. Owulację zazwyczaj miałam ok. 14 dnia cyklu, jednakże od kilku cykli obserwuję opóźnienie owulacji o kilka dni, między 15-17 dniem (wydłużyły mi się cykle z 26-28-dniowych do 28-30-dniowych). Moje pytanie jest następujące: Dziś wykonałam badanie progesteronu i wyszedł 24 ng/.. (15 dzień cyklu), beta HCG ósmy dzień od zbliżenia - 1. Czy jest możliwe, że taki progesteron świadczyć może o wczesnej ciąży? 2 miesiące temu progesteron w 21 dniu cyklu wyniósł 16,9 ng/.. - dzisiejszy wynik jest wyższy. Czy za wcześnie zrobiłam beta HCG i muszę powtórzyć? Czy też progesteron jest, mimo wszystko, prawidłowy jak na tę fazę cyklu? Dodam, że powiększyły mi się piersi, ale to zapewne wynik wysokiego progesteronu i ciągle jestem głodna, często oddaję mocz, a nie jestem chora/przeziębiona.

Witam serdecznie!

W opisanej sytuacji ciąża jest mało prawdopodobna, ale nie możemy jej całkowicie wykluczyć. BetaHCG w 8 dniu po stosunku powinno już dać pewny wynik, ale nie musi. Tak naprawdę, 8 doba od zbliżenia do najwcześniejszy z możliwych terminów wykonywania badania, dlatego istnieje niewielkie ryzyko, że test dał wynik fałszywie ujemny.

Poziom progesteronu jest bardzo chwiejny. Zdarzają się nawet różnice w stężeniu dochodzące do 50% w przeciągu zaledwie kilku godzin. Z tego też powodu pojedynczy wynik nie jest miarodajny. Dodatkowo przyjmuje się, że do terminu spodziewanej miesiączki poziom progesteronu nie może być interpretowany jako wskaźnik wczesnej ciąży. Nie ma bowiem takiego stężenia progesteronu, które wskazywałoby na ciążę przed terminem miesiączki.

Pozdrawiam