Skoki ciśnienia a poziom testosteronu

Czy przy wysokim stężeniu androstendionu, testosteronu i 17oh mogą występować nagłe skoki ciśnienia i pulsu a tym towarzyszące lekkie zawroty głowy (bardziej podświadome) ? Występuje taki stan głównie późnym popołudniem - 16/17
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

Podwyższone stężenia tych hormonów mogą powodować nieznaczny wzrost ciśnienia, raczej głównie w mechanizmie pośrednim. Nie napisała Pani jak wysokie są te skoki i jak szybkie jest tętno. Jeśli wartości są bardzo wysokie należałoby wykonać dokładną ocenę nadnerczy, na wstępie z badań obrazowych samo usg, ew. w razie potrzeby TK w protokole nadnerczowym. Przyczyn endokrynnych takich skoków ciśnienia może być więcej. Np. aldosteronoma, pheochromocytoma. Są to rzadkie przyczyny, najlepiej gdyby skontaktowała się Pani z lekarzem, który Panią dokładnie zbada i zbierze wywiad. Wówczas można bardziej precyzyjnie zaplanować dalszą diagnostykę. Może przyczyna jest dużo bardziej banalna.

Dzień dobry,

Najlepszym wyjściem byłoby wykonanie antybiogramu - określenie na jakie antybiotyki gronkowiec jest wrażliwy i wyleczenie infekcji. Luivac w 2 seriach raczej powinno się stosować raz w roku. Najlepiej więc jeśli usunie Pan przyczynę, bo sama stymulacja układu odpornościowego szczepionką może nie wystarczyć, zwłaszcza jeśli chodzi o gronkowca złocistego. Proszę zrobić wymaz z antybiogramem i udać się do lekarza, aby zastosował antybiotyk na który bakteria ma największą wrażliwość.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Poziom FSH i skoki ciśnienia tętniczego

mam 46 lat wynik FSH W SUROWICY 63.8 CZY TO ZNACZY ZE WCHODZE W OKRES MENOPAUZY . POZA TYM MAM STRASZNE SKOKI CISNIENIA TETNICZEGO
KOBIETA, 46 LAT ponad rok temu
Lek. Krzysztof Szmyt
88 poziom zaufania

Witam,
Szanowna Pani, takie wyniki są charakterystyczne dla okresu pomenopauzalnego. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Skoki ciśnienia

Mężczyzna, 34lata. Od ponad pół roku biorę tabletki na nadciśnienie (2,5 mg ), do tej pory pomagały i było okej. Któregoś dnia (zaraz przed świętami, długi wyjazd służbowy autem) w trakcie posiłku zrobiło mi się słabo i odczułem ucisk tam, gdzie kończy się mostek. Od tej pory skacze mi ciśnienie. Rano po tabletce jest mi słabo, a pod wieczór ciśnienie idzie mi do góry (w porywach do 148). Zauważyłem, że jest to zawsze ok. 3-4 h po obiedzie (jem obiad ok. 16-17). Od tego momentu, kiedy zrobiło mi się słabo, nie odczuwam też głodu - jem, bo wiem, że muszę. Czy może to mieć coś wspólnego z uciskami na naczynia krwionośne w okolicach żołądka (nie ma wtedy dobrego dopływu krwi i nie jest dość dużo hormonu głodu - to odnośnie tego ucisku na dole mostka i braku apetytu, i może tłumaczy skoki ciśnienia)? Ogólnie czuję się ostatnio jakoś słabo i apatycznie i mam problemy ze spaniem. Zauważyłem, że pod pachami zrobiły mi się jakby guzy pod skórą - lekarz wykluczył węzły chłonne, to nie boli, ale czuję to cały czas pod pachami. Jakie badania mógłby zrobić, aby znaleźć przyczynę moich dolegliwości. Cukier też coś mi szfankuje. Raz jest okej (85 z palca nie na czczo), raz za wysoki (134 rano na czczo), krzywa cukrowa 75 g glukozy: 102/139/130mg/dl - czy to cukrzyca? Zrobiłem już badanie moczu - w normie (kreatynina 0,85mg/dl; białko całkowite 7,7g/dl; mocznik UV 43,6 mg/dl), tarczycy (dwa razy raz ft 4, było 1,8, drugim razem 1,5 ng/dl - lekarz stwierdził, że okej). Może powinienem zrobić USG jamy brzusznej, żył i tętnic? Dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA, 35 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

opisane skoki ciśnienia świadczą o prawdopodobnie niewystarczającym leczeniu p/nadciśnieniowym, ciśnienie wzrasta Panu w godzinach późnopopołudniowych, lek przyjęty rano przestaje działać. Proponuję regularnie zapisywać, 3 razy dziennie (rano, obiad, wieczór), ciśnienie tętnicze i z wynikami udać się do lekarza rodzinnego, który ustali leczenie.

Ucisk w klatce piersiowej może mieć związek ze zwyżką ciśnienia, ale wymaga diagnostyki (ekg).

Jeśli chodzi o cukier ma Pan nieprawidłową glikemię na czczo, to jeszcze nie cukrzyca, ale taki "wstęp" do choroby. W teście OGTT cukier prawidłowy, nie spełnia kryteriów cukrzycy. Natomiast Pana złe samopoczucie, osłabienie w 3 godz. po posiłku może wynikać z tzw. hipoglikemii reaktywnej - spadków cukru.

Niepokojące są opisywane zmiany pod pachami - wymagają wyjaśnienia. W związku z powyższym proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego, który Pana zbada, zbierze dokładny wywiad i ustali dalsze postępowanie. Usg brzucha jest jak najbardziej wskazane w tej sytuacji.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty