Szanowna Pani, objawy, o których Pani pisze, jak mogą mieć charakter psychosomatyczny i powstawać na tle zaburzeń lękowych. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest tutaj psychoterapia, a nie leki. Najlepiej udać się do terapeuty, który ma doświadczenie w psychosomatoterapii (metody pracy z ciałem, pracy z oddechem).
Co do ucisku w klatce piersiowej, kłuciem serca i uczuciem podenerwowania, to wiąże się ono prawdopodobnie z pani wzorcem oddechowym. Żeby to sprawdzić wystarczy proste ćwiczenie: proszę usiąść wygodnie na krześle oraz położyć sobie jedną dłoń na klatce piersiowej a drugą na brzuchu. Następnie, proszę wziąć kilka naprawdę głębokich, ale spokojnych wdechów i wydechów. Proszę zauważyć, która dłoń bardziej się unosi. Często osoby cierpiące na zaburzenia lękowe, zwane nerwicami, prezentują wzorzec oddechowy piersiowy, to znaczy, że oddychają głównie górną częścią ciała/klatką piersiową a słabiej lub prawie wcale nie oddychają przeponą. Taki utrwalony wzorzec oddychania ma charakter obronny, nawykowy. Kiedy jest Pani podenerwowana, to Pani ciało się spina (a Pani odczuwa napięcie w ciele) i przestaje Pani oddychać, co powoduje niedotlenienie, które tylko zwiększa odczucie niepokoju. Wtedy zaczyna Pani oddychać szybciej, ale ten oddech jest płytki i niewydajny. No i spirala lęku się nakręca. Rozwiązaniem w takich sytuacjach jest uruchomienie przepony. Może się Pani położyć na łóżku, a na brzuchu ułożyć np. ciężką książkę lub torbę. Następnie proszę wyobrazić sobie, że Pani brzuch to balon, który Pani wypełnia powietrzem. Proszę oddychać tak, aby ta książka unosiła się do góry przy każdym wdechu. Jeśli nauczy się Pani oddychać przeponą, objawy powinny ustąpić.
Zachęcam Pana do zapoznania się z podejściem Metasystemowym. Więcej informacji i adresy gabinetów znajdzie Pani na stronie: www.pocieszka.pl
Pozdrawiam,
Kamil Tarnawski
psychoterapeuta rekomendowany przez
Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Napady duszności i kołatanie serca a objawy arytmii – odpowiada Mgr Kamil Tarnawski
- Starania o ciążę a picie melisy na uspokojenie – odpowiada Mgr Kamil Tarnawski
- Nieustanne kłucie w sercu – odpowiada Mgr Kamil Tarnawski
- Ucisk w klatce piersiowej a stres u 28-letniej osoby – odpowiada Piotr Pilarski
- Częste omdlenia u 20-latki – odpowiada Mgr Kamil Tarnawski
- Zaburzenia oddychania a praca serca – odpowiada Mgr Kamil Tarnawski
- Bolesność klatki piersiowej i duszności u 33-latki – odpowiada Mgr Kamil Tarnawski
- Mocne bicie serca, duszności i zawroty głowy w 12. tygodniu ciąży – odpowiada Mgr Kamil Tarnawski
- Problemy z oddychaniem i wysokie tętno – odpowiada Mgr Kamil Tarnawski
- Problem ze złapaniem oddechu w nocy i zaburzenia lękowe – odpowiada Mgr Kamil Tarnawski