Skutki późniejszego przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Witam, od 6 miesięcy biorę C***. Do tej pory nie miałam skutków ubocznych, no może piersi mi urosły. Miałam okres od 1 do 6 maja, a 29 kwietnia byłam u ginekologa, nic nie wykrył tzn. ciąży. Od kilku dni mam wszystkie objawy ciąży tzn. mdłości przez cały dzień wzdęcia kłucie jajników. Czy mogę być w ciąży? Dodam, że tabletki biorę codziennie, ani jednej nie zapomniałam, no spóźniam się godzinkę lub dwie biorę, wieczorem tabletki. Czy mogę być przez to w ciąży? Jestem już mamą 2 letnich bliźniąt i nie chcę mieć już dzieci. Proszę o pilną odpowiedź, miesiączkę mam dostać za 16 dni.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Jeśli zażywała Pani pigułki zgodnie z zaleceniami, nie występowały wymioty oraz nie zażywała Pani leków mogących obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej (niektóre antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze, wyciąg z dziurawca), to ryzyko ciąży jest mniejsze niż 1%. Pisze Pani o objawach takich jak: "mdłości przez cały dzień wzdęcia kłucie jajników". To wcale nie są "wszystkie objawy ciąży"! To są dolegliwości zupełnie niecharakterystyczne, mogące wystąpić w wielu schorzeniach, a także mogące być wynikiem stresu.
Może być tak, że dzieci dały Pani ostatnio "w kość" (a podejrzewam, że bliźniaki potrafią być absorbujące) i jest Pani przewrażliwiona na punkcie skuteczności antykoncepcji (to zrozumiałe, ale ryzyko ciąży przy stosowaniu pigułki jest małe, o ile zażywana jest regularnie). Mdłości i wzdęcia mogą być objawem choroby wrzodowej żołądka lub zaburzeń czynnościowych jelit - warto udać się do lekarza rodzinnego.
Jeśli nie chce mieć Pani więcej dzieci, może Pani rozważyć stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej - proszę porozmawiać ze swoim ginekologiem.
Pozdrawiam!