Euthyrox 100 a skutki uboczne przy chorobie Hashimoto

Witam serdecznie, chciałabym zapytać o skutki uboczne stosowania leku Euthyrox 100 przy Hashimoto. Lekarz zapisał mi Euthyrox 100. Źle się po nim czuję. Wywołuje to u mnie zimne zlewne poty co mw. 5-6 godzin i kaszel. Gdy zgłosiłam moje dolegliwości lekarzowi, odpowiedział mi, że mam Hashimoto i mam się przyzwyczaić do leku Euthyrox 100. Zwiększył mi dawkę. Poczułam się gorzej. Odstawiłam lek i czuję się lepiej. Moje TSH to 4,15. Co robić? Zgadzać się na zwiększanie dawki czy dać sobie spokój z eutyroxem i lewroxem? Ponoć innych leków nie ma. Mam wynikTIPO: 100. Mam 61 lat. Co teraz? Czy jeśli po odstawieniu leku Euthyrox 100 czuję się lepiej to powinnam jednak zarzucić kurację? A może faktycznie z racji Hashimoto mój organizm potrzebuje więcej czasu, by przyzwyczaić się do leku i powinnam przyjmować Euthyrox 100 nadal? Będę wdzięczna za odpowiedź i rozwianie moich wątpliwości.

Dobry wiecżór,

Niestety nie podała Pani wartości hormonów obwodowych fT3 i fT4, ani dawki leku, jaką zalecił Pani lekarz. Z uwagi na zgłaszane przez Panią dolegliwości po zastosowaniu leku proponuję w chwili obecnej obserwację. Warto wykonać za ok. 3 miesiące kontrolny pomiar wolnych hormonów tarczycy + TSH i w razie wzrostu miana TSH rozważyć najmniejszą dawkę leku.TSH 4,15 w Pani wieku nie obliguje Pani jeszcze do bezwzględnego stosowanie substytucji, zwłaszcza, że Pani samopoczucie jest gorsze po leku. W razie wzrostu TSH proponuję rozpoczęcia terapii od bardzo małych dawek np. 1/2 tabl po 25 ug, czyli 12, 5 ug/dobę. Dawka oczywiści uzależniona jest od wyników badań i objawów klinicznych, więc należy ją ustalać pod kontrolą endokrynologa. W chwili obecnej proszę rozważyć stosowanie diety odpowiedniej dla osób z chorobą Hashimoto (choć nie ma dużych badań potwierdzających jej pozytywny wpływ, to duża część pacjentek czuje się lepiej po jej zastosowaniu) oraz w miarę możliwości unikać stresów - korzystny wpływ na miano przeciwciał. Takie postępowanie pomoże Pani odłożyć w czasie konieczność leczenia.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego w Nowym 2016 Roku!

Marek Derkacz

Witam Panią,
zgadzam się z uwagami dr Derkacza, nie podała Pani wartości fT3 i fT4 i wyjściowego TSH, ani dawki Euthyroxu jaką zalecił Pani lekarz na wstępie.Przy TSH 4,15 można wstrzymać się z leczeniem przez okres 3 m-cy po ,którym należałoby powtórzyć wyniki. W zależności od poziomu wzrostu hormonów sugerowałabym włączyć Euthyrox w małej dawce przez kilka dni tj 12,5ug 1xdz i obserwację tolerancji leku ( wszystko pod kontrolą endokrynologa).
Warto przeanalizować ewentualne interakcje z innymi lekami, które być może przyjmuje Pani z innych powodów,

Pozdrawiam
Katarzyna Mudel