Zapytaj lekarza

7 1 6 , 5 4 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Smutek i przygnębienie - skąd te objawy?

Witam serdecznie. Moja dziewczyna ma 16 lat. Od około tygodnia jest często smutna i przygnębiona. Mówi, że nie ma na nic siły i ochoty. Na jej twarzy dawno nie widziałem uśmiechu. Nie chce iść na badanie do lekarza. Jej matka z ojcem są bardzo nerwowi. Każda rzecz, którą zrobi nie tak, jak sobie wyobrażają, wyprowadza ich z równowagi, co kończy się kłótnią. Często krzyczą nawet bez powodu. Proszę mi powiedzieć, jak ma sobie z tym poradzić. Co znaczą jej objawy? Jak jej pomóc? Z góry bardzo dziękuję, Desperados

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Dziecko autystyczne w przedszkolu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o przebywaniu dziecka autystycznego w przedszkolu.

Witam serdecznie!

Obawiam się, że bez wizyty u lekarza nie da się ustalić przyczyny dolegliwości. Ze względu na sytuację rodzinną istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że przyczyna dolegliwości leży po stronie psychogennej. Warto zatem przekonać partnerkę do wizyty u psychologa, choć spodziewam się, że nie będzie to łatwe.

Może Pan zaproponować jedną wizytę na określonych zasadach, np. możliwość swobodnego wyjścia z gabinetu w dowolnym momencie. Ze względu na niechęć do lekarzy spodziewam się, że dziewczyna nie będzie chciała udać się na konsultację psychiatryczną, choć ta byłaby wskazana ze względu na możliwość podjęcia leczenia farmakologicznego.

Psycholog podczas wizyty ustali możliwą przyczynę problemu i zaproponuje dalsze postępowanie. Wydaje się jednak, że psychoterapia będzie tu niezbędna.

Pozdrawiam

Lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
0

Witam,

problem, który Pan opisuje może może być spowodowany zaburzeniami nastroju, a to wymaga specjalistycznego leczenia - wskazana konsultacja psychiatryczna i leczenie.
Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy