Spastyka a ćwiczenia

SPASTYKA. Jestem tetraplegikiem z uszkodzonym kręgiem głównie C 5 a także w mniejszym stopniu C 4 i C 6 . Mam bardzo częstą spastykę podczas dnia a także nagłą-gwałtowną spastykę która szarpie mnie nawet podczas snu po jakiej 1g.leżenia . Mam pytanie, czy poza ćwiczeniami biernymi i tabletkami baklofen których nie mogę brać, ponieważ kolidują z innymi lekami. Czy są może jakieś ćwiczenia oddechowe czy coś w tym rodzaju które bym mógłbym wykonywać sam. Z góry dziękuję za pomoc.

Spastyczność w przypadku uszkodzenia rdzenia szyjnego i porażenia czterokończynowego, stanowi duży problem dla Pacjenta i utrudnia rehabilitację!
Istnieje więcej leków zmniejszających spastykę, czyli wzmożone napięcie mięśniowe.
Pomagają ćwiczenia, masaże, fizykoterapia, kąpiele. okłady.
Należy to przedyskutować z NEUROLOGIEM i REHABILITANTEM NEUROLOGICZNYM
Czasem są wskazania do założenia "pompy" , która uwalnia do rdzenia substancje zwiotczające, Czasem pomaga ostrzykiwanie mięsni z przykurczem.
Warto uwzględnić też zaburzenia elektrolitowe, niedobory potasu, magnezu, ale też sodu i chloru.