Spłycenie fizjologicznej lordozy szyjnej i pośrodkowa protruzja krążka międzykręgowego

po rezonansie wynik . Spłycenie fizjologicznej lordozy szyjnej.Na poz.C5/C6posrodkowa protuzja krazka miedzykregowego modelujaca worek oponowy.na poziomie C6/C7 posrodkowa dwuboczna przepuklina krazka uciskajaca worek oponowy.cechy wczesnej dehydratacji tegoo krazka.drobne osteofity C4/C6 nie wykazano stenozy kanalu kregowego ani uciskow korzeniowych bez zmian ogniskowych

Spłycenie fizjologicznej lordozy szyjnej oznacza, że kręgosłup szyjny jest ustawiony prosto, a nie zgięty do.przodu, tak jak powinno być prawidłowo. Może to być zwyrodnieniowe lub wynikać z przebytego w przeszłości urazu. Protruzja to przesunięcie krążka międzykregowego pomiędzy kręgami szyjnymi 5 i 6. Przesunięcie to uciska worek oponowy, w którym jest rdzeń kręgowy, co może dawać objawy bólowe. Pomiędzy kręgiem 6 i 7 krążek międzykregowy wypukla się i także uciska worek. Jest także jego dehydratacja czyli odwodnienie, co świadczy o zmianie zwyrodnieniowej. Osteofity to wyrostki kostne rosnące od kręgów, co także jest zmianą zwyrodnieniową. Nie wykazano stenozy kanalu kregowego ani uciskow korzeniowych, co znaczy, że zmiany nie zważają kanału kręgowego i nie uciskają na nerwy wychodzące od kręgosłupa. Nie ma też zmian ogniskowych, czyli guzów. Pozdrawiam i życzę zdrowia

Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru bólu, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.