Spóźnianie okresu przy PCOS i nadmiarze androgenów we krwi

Mam wykryty zespól policystycznych jajników i nadmiar androgenów we krwi. Lekarz polecil stosowanie leków na prostate dla mężczyzn zawierające wyciąg np z palmy sabalowej. Biorę tabletki dopper hertz activ forte na prostate od niecalych dwóch miesięcy. Do tego jedna tabletkę wierzbownicy drobnokwiatowej oraz cynku dziennie. Okres spóźnia mi się miesiąc. Robilam dwa testy ciazowe wynik negatywny. Co może być przyczyna?

Witam Panią,

W przypadku PCOS warto rozważyć zastosowanie metforminy. Nie podała Pani wartości hormonów androgennych. Przyczyną ich nadmiaru może być PCOS ,a le również np. nadnercza. Proponowałbym również oznaczenie stężenia prolaktyny rano na czczo. Jej nadmiar może powodować zaburzenia cyklu.W razie potrzeby warto udać się do dobrego endokrynologa, który dokładnie Panią zbada i określi, czy konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, ew. modyfikacja dotychczasowego leczenia.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz