Ssanie palców przez dziecko

Witam.Mam pytanie dotyczące ssania dwóch palców :serdecznego i środkowego lub środkowego i wskazującego jednej lub drugiej ręki .. Nie mam już pomysłu jak oduczyć tego mojego 2-latka.Dziękuję za odpowiedż.

Witam,

Czy ssanie palca jest związane z konkretnymi stanami syna (głód, pragnienie, zmęczenie, lęk?). Proszę to zaobserwować.
Skoro pomysły się skończyły, proszę napisać, jakie zostały wykorzystane. Być może dla syna jest jeszcze za wcześnie na rezygnację z paluszków. Silna potrzeba ssania utrzymują się do ok. 3 roku życia.

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

To nie jest banalny problem bo może odbić się na wadzie zgryzu i mowy dziecka. Nie można karcić ale starać się zajmować dziecka uwagę, dać wiele czasu bo być może ssąc palce poprawia sobie poczucie bezpieczeństwa. Zorganizować tak czas dziecka by odwracać uwagę od rączek, pokazywać co innego można robić paluszkami No lepić plastelinę czy bawić się w pokazywanie cieni. Pomocny może okazać się żel na paznokcie (dla tych co obgryzają), który ma dość przykry smak.