Jak zaradzić obgryzaniu kostek przy paznokciach?

Mam pewien problem . Tak dokładnie ,gdy mój syn był nieco mniejszy zaczął obgryzać paznokcie . Lecz rok pózniej syn zaczął obgryzać swoje kostki u palców . najczęściej zdarza się to podczas emocji , zdenerwowania . Np podczas meczu piłki nożnej . Czy to poważne i czy da sie temu zaradzić ?
MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu

Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

Może Pani stosować różne maści przeciw obgryzaniu paznokci. U niektórych dzieci są one dość skuteczną metodą zwalczania tego nawyku. Może też Pani i do tego zachęcam, zwracać synowi uwagę, że właśnie obgryza paznokcie lub kostki. Dzięki takich interwencjom syn stanie się coraz bardziej świadomy momentów, w których zaczyna nawykowo obgryzać. Jednak taka interwencja powinna być poprzedzona szczerą rozmową z synem, w której powinna Pani wyjaśnić dziecku, że martwi Panią ten nawyk i będzie Pani zwracała mu na to uwagę. Chodzi o to, aby nie stworzyć dodatkowo napiętej atmosfery, kiedy syn będzie się denerwował, że zwraca mu Pani uwagę. Dobrze również ustalić formę zwrotu w tej sytuacji, aby była jasna i dla syna i dla Pani. Dodatkowo warto popracować nad rozładowaniem stresu przez syna np przez zorganizowane zajęcia, czy zainteresowania. Warto również poćwiczyć jak radzić sobie z narastającym w tym momencie stresem np nauczyć się stosowania różnych technik relaksacyjnych czy chociażby rozmowy z najbliższymi.

http://psychoterapia-krakow.net/

0

Witam,
z listu niewiele można wywnioskować, nie podaje Pan wieku dziecka, wskazana jest konsultacja u psychologa dziecięcego lub w Poradni Psychologiczno - pedagogicznej.
Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty