Czym jest spowodowane obgryzanie skóry przy paznokciach?

Witam, mam problem, że obgryzam skórę przy paznokciach. Czym to jest spowodowane i jak przestać obgryzać?
MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu

Objawy somatyczne depresji

Depresja to choroba cywilizacyjna, ale wciąż wiele osób ma trudności z rozpoznaniem jej. Psychiatra Agnieszka Jamroży wyjaśnia, jakie są objawy somatyczne depresji.

Mgr Adam Horak Psycholog
52 poziom zaufania

Obgryzanie paznokci może być objawem zaburzeń nawyków o podłożu nerwicowym. Może być spowodowane zbyt silnym napięciem, które wynika z poczucia braku bezpieczeństwa. Obgryzanie paznokci, tak jak ssanie palca, może stanowić symboliczne rozładowanie konfliktu pomiędzy potrzebą bliskości a potrzebą niezależności i rozładowywać stres. Dobrym sposobem na wyzwolenie się z ciążącego Panu nawyku byłoby prowadzenie dzienniczka, w którym notowałby Pan natężenie obgryzania paznokci i okoliczności, w których było ono szczególnie intensywne. Dobrze by było również spróbować dowiedzieć się czegoś o zjawisku stresu. Psychoedukacja to podstawa.

0

Najczęściej jest to forma rozładowywania napięcia emocjonalnego. Może warto zastanowić się w jakich sytuacjach, pod wpływem jakich emocji najczęściej uruchamia się zachowanie natrętne i spróbować poszukać innych metod poradzenia sobie z emocjami? Można to zrobić samemu lub z pomocą specjalisty.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty