Obgryzanie paznokci podczas stresu

Witam. Mam 24 lata, od 10 lat obgryzam paznokcie i skórki, czasami zdarza mi się je połknąć. Robię to gdy jestem zestresowana, zdenerwowana bądż po prostu z nudów. Czy to jest niebezpieczne dla zdrowia? Jak można się tego oduczyć? Nie mam silnej woli. A preparaty typu gorzkie lakiery nie dały rezultatu.
KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu

Teoria Becka

A. T. Beck jest twórcą teorii poznawczej, która wykorzystywana jest przy leczeniu depresji. Na czym polega wspomniana teoria poznawcza? Na ten temat wypowiada się psychiatra - Agnieszka Jamroży.

Dzień dobry!

Obgryzanie paznokci i skórek przy paznokciach może mieć konsekwencje zdrowotne: infekcje i zakażenia (zarówno ranek na skórze, jak i przez przenoszenie bakterii z rąk do ust - wszystkie tzw. "choroby brudnych rąk"), wady zgryzu czy zniszczenie i zdeformowanie płytki paznokcia. Dla wielu kobiet duży problem stanowi też estetyka dłoni. Wyjście z obgryzania paznokci jest dużym wyzwaniem, szczególnie dla osoby dorosłej, która swój nawyk utrwalała przez lata. Jest to jednak możliwe. Fundamentem jest zrozumienie, dlaczego akurat w taki sposób radzi sobie Pani ze stresem i nudą, czy jest możliwe zredukowanie poziomu stresu w Pani życiu i nauczenie się innych sposobów odczuwania ulgi, relaksu, regulowania napięcia.

Pozdrawiam!

0

Witam. Prawdopodobnie robi to Pani bezwiednie czyli nawet nie wiedząc i nagle po fakcie orientuje się, że "się" obgryzła. Takie zachowanie wynika z napięcia. Stąd też powinna Pani pracować nad odzyskaniem kontroli nad swoimi czynnościami i nie dopuścić palucha do ust. Poza tym nauczyć się rozładowywać napięcie inaczej. No i też można poddać się głębszej pracy nad sobą w psychoterapii.

0

Czynności natrętne, które służą rozładowaniu napięcia, emocji nie zagrażają zdrowiu ani życiu sensu stricte. Utrudniają często życie. Stanowią niejako nieadekwatne i przynoszące tylko chwilową ulgę metody redukcji napięcia, zamiast posłużenia się bardziej adaptacyjnymi i przynoszącymi efekty strategiami. Ewentualne rany, które powstają mogą grozić "złapaniem" jakichś bakterii czy zakażeń.
Może zatem warto skorzystać z pomocy psychologa i przyjrzeć się możliwościom zmiany? Popracować z nim nad innymi formami radzenia sobie z emocjami?

0

Witam
W samym obgryzaniu skórek nic niebezpiecznego nie ma, bardziej martwiące jest to co za paznokciami i skórkami się znajduje, przecież rękoma dotykamy czego tylko się da. Zamiast oduczania się polecam zastanowienie się co powoduje takie napięcie, które trzeba redukować autoagresją czyli obgryzaniem.
pozdrawiam
Anna Suligowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty