Obgryzanie paznokci podczas stresu

Witam. Mam 24 lata, od 10 lat obgryzam paznokcie i skórki, czasami zdarza mi się je połknąć. Robię to gdy jestem zestresowana, zdenerwowana bądż po prostu z nudów. Czy to jest niebezpieczne dla zdrowia? Jak można się tego oduczyć? Nie mam silnej woli. A preparaty typu gorzkie lakiery nie dały rezultatu.

Dzień dobry!

Obgryzanie paznokci i skórek przy paznokciach może mieć konsekwencje zdrowotne: infekcje i zakażenia (zarówno ranek na skórze, jak i przez przenoszenie bakterii z rąk do ust - wszystkie tzw. "choroby brudnych rąk"), wady zgryzu czy zniszczenie i zdeformowanie płytki paznokcia. Dla wielu kobiet duży problem stanowi też estetyka dłoni. Wyjście z obgryzania paznokci jest dużym wyzwaniem, szczególnie dla osoby dorosłej, która swój nawyk utrwalała przez lata. Jest to jednak możliwe. Fundamentem jest zrozumienie, dlaczego akurat w taki sposób radzi sobie Pani ze stresem i nudą, czy jest możliwe zredukowanie poziomu stresu w Pani życiu i nauczenie się innych sposobów odczuwania ulgi, relaksu, regulowania napięcia.

Pozdrawiam!

Witam. Prawdopodobnie robi to Pani bezwiednie czyli nawet nie wiedząc i nagle po fakcie orientuje się, że "się" obgryzła. Takie zachowanie wynika z napięcia. Stąd też powinna Pani pracować nad odzyskaniem kontroli nad swoimi czynnościami i nie dopuścić palucha do ust. Poza tym nauczyć się rozładowywać napięcie inaczej. No i też można poddać się głębszej pracy nad sobą w psychoterapii.

Czynności natrętne, które służą rozładowaniu napięcia, emocji nie zagrażają zdrowiu ani życiu sensu stricte. Utrudniają często życie. Stanowią niejako nieadekwatne i przynoszące tylko chwilową ulgę metody redukcji napięcia, zamiast posłużenia się bardziej adaptacyjnymi i przynoszącymi efekty strategiami. Ewentualne rany, które powstają mogą grozić "złapaniem" jakichś bakterii czy zakażeń.
Może zatem warto skorzystać z pomocy psychologa i przyjrzeć się możliwościom zmiany? Popracować z nim nad innymi formami radzenia sobie z emocjami?

Witam
W samym obgryzaniu skórek nic niebezpiecznego nie ma, bardziej martwiące jest to co za paznokciami i skórkami się znajduje, przecież rękoma dotykamy czego tylko się da. Zamiast oduczania się polecam zastanowienie się co powoduje takie napięcie, które trzeba redukować autoagresją czyli obgryzaniem.
pozdrawiam
Anna Suligowska