Obgryzanie paznokci przez 25-latkę

Witam . Mam duży problem z ,,obgryzaniem '' paznokci . Obgryzam paznokcie od kiedy byłam mała i nie mogę przestać . Czy jest jakiś sposób żebym przestała?

Witam,

Owszem, są na to sposoby, jednak w tym wieku trudno znaleźć je na własną rękę. Jeśli Pani jeszcze nie próbowała, polecam regularne zabiegi na paznokciach, bardzo czesto zdaje to egzamin. Może Pani spróbować założyć dziennik emocji, gdzie wypisuje sę sytuacje obgryzania paznokci oraz myśli i emocje, jakie im towarzyszą. Jeśli metoda nie zadziała, proszę zgłosić się do psychologa.

Pozdrawiam

Ogryzanie paznokci jest zaburzeniem, natręctwem wynikającym z emocjonalnego napięcia i trudności w poradzeniu sobie z nim. Często określane jest jako onychofagia. Dlatego zachęcam do konsultacji psychologicznej i psychoterapii, która pozwoli Pani zrozumieć emocjonalne przyczyny nieadaptacyjnego zachowania, a także pozwoli odnaleźć bardziej adaptacyjne metody radzenia sobie z napięciem.