Obgryzanie paznokci u 16-miesięcznego dziecka

Witam.. mam problem moje nie spełna jeszcze 1,5 roku córka ma 16 mc, obgryza paznokcie dlaczego tak sie dzieje? nie umiem sobie z tym jej obgryzaniem poradzic..zachowuje sie tak jakby to robiła od lat, ciągle rączki sa w buzi i gdyzie paznokcie... bardzo prosze o odpowiedz..

Mgr Ewa Wójcik Psychologia

Witam,
wątpie żeby to były złe nawyki.
Moim zdaniem dziecko jest do obserwacji. Z psychologicznego punktu widzenia dopiero sie rozwija i jest jescze zbyt małe do diagnozy. Nie strofowałabym i nie krzyczała. Zamiast tego po prostu trzeba wyjmowac raczki z buzi i probowac zajac dziecko czyms interesujacym.
Polecam diagnoze integracji sensorycznej, obgryzanie daje docisk przy zaburzeniach czucia głębokiego. Wtedy z dzieckiem trzeba chodzic na cwiczenia i obgryzanie samo zniknie.
Pozdrawiam,
ewa w.

Może to być rodzaj samoukojenia lub poszukiwania bezpieczeństwa. W tym wieku tez obszar ust nadal jest "polem badawczym" dziecka, bardzo stymulującym.
Warto przyjrzeć się, w jakich sytuacjach najczęściej córeczka obgryza paznokcie, a w jakich ich nie obgryza? Być może ma to związek z potrzebą stymulacji albo uwagi? Czy wydarzyło się w jej życiu ostatnio coś trudnego (przeprowadzka, żłobek, narodziny rodzeństwa, strata itp)? Oprócz znalezienie przyczyn, można stosować także metody walki z samym objawem np. gorzkie lakiery (należy tylko sprawdzić czy nadają się dla tak małych dzieci).

Witam,

obgryzanie paznokci u nawet małych dzieci może być wyrazem napięcia. Są to naturalne emocje pojawiające się wraz z wiekiem, są naturalnym elementem życia każdego człowieka. Warto bacznie zwrócić uwagę, czy nikt z opiekunów nie obgryza paznokci, dziecko może go naśladować. Jeśli Państwo reagują nadmierną uwagą na obgryzanie paznokci, mogą Państwo umacniać ten nawyk, dając dziecku nagrodę w postaci uwagi właśnie.
Najlepiej odwracać uwagę dziecka od obgryzania paznokci, dawać córce w tym czasie np. zabawkę, by zająć jej ręce.
Warto mieć pewność, że problem nie występuje na tle neurologicznym, dlatego warto skonsultować się z neurologiem. Jednak bardzo ważne jest, by postarać się o to, żeby dziecko nie wyczuło napięcia, lęk rodziców wywołuje napięcie u dziecka i może utrudnić walkę z nawykiem.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Proszę pójść do apteki i spróbować zastosować specjalny gorzki płyn do oduczania obgryzania paznokci. Nie zawsze działa ale jest dosyć skuteczny i prosty w stosowaniu.
Pozdrawiam.