Nerwica a drapanie skóry

Witam. Od czasu kiedy nie obgryzam paznokci zaczelam zdrapywac i rozdrapywac na swoim ciele wszystko, co sie da. Zdrapuje kazdy strupek, gdy znow zacznie sie goi robie to ponownie. Mam przez to pelno blizn. Czy to jakas nerwica? Nie umiem sobie z tym poradzic

Piotr Pilarski

Może to być zaburzenie obsesyjno-kompulsywne. Wskazana jest wizyta u psychiatry.

Pozdrawiam.

Szanowna Pani, takie zachowanie ma charakter autoagresywny i należy do zaburzeń kontroli impulsu. Jest przejawem wewnętrznego napięcia na wskutek lęku. Bardzo skuteczne w redukcji takiego nieprzyjemnego napięcia są metody pracy z oddechem, pracy z ciałem. Kiedy jesteśmy jesteśmy podenerwowani, nasze ciało się spina, odczuwamy wewnętrzne napięcie na wskutek zblokowania przepony. Oddech staje się płytki, co tylko potęguje wrażenie wewnętrznego napięcia i napędza spiralę stresu. Wielką ulgę daje po prostu głęboki oddech (przeponowy), który redukuje napięcie i stres. To na poziomie ciała, ale na poziomie umysłu i duszy pozostają pewne kwestie do rozwiązania. Za co Pani siebie karze w ten sposób, czy ma to coś wspólnego z lękiem przed oceną, krytyką? Warto skorzystać z możliwości jakie daje psychoterapia, aby mogła Pani odetchnąć w końcu z ulgą i poczuć się silna. W Katowicach jest kilka dobrych gabinetów, które mogę rekomendować, szczególnie polecam gabinet psychoterapeutyczny lek. med. Dagmara Kuczyńska - Ginko ,Katowice, ul. 1-Maja 10 tel. 0 606 605 601,
pozostałe znajdzie Pani na stronie www.pocieszka.pl.

Pozdrawiam,

Kamil Tarnawski
psychoterapeuta rekomendowany przez
Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej

To jest na tle nerwowym. Przerzuciła się pani z obgryzania paznokci na rozdrapywanie różnych zmian na skórze. Czy są u pani w życiu jakieś stresujące sytuacje, budzące niepokój, albo dużo obowiązków - przez co w ten sposób Pani próbuje zająć czymś swoją uwagę? Może warto znaleźć sobie jakieś zajęcie: ćwiczenia fizyczne, biegi lub wyjście na fitness w celu rozładowania napięcia. Spotkać się ze znajomymi podzielić się swoimi problemami. Wtedy być może ustąpią tego typu zachowania. Jeżeli nadal będzie z tym problem wtedy warto skonsultować się z psychologiem.

Jest taka możliwość, iż Pani zachowanie wynika z pewnego rodzaju nerwicy. Przydatna byłaby dłuższa rozmowa z psychologiem na temat tego, kiedy się Pani zachowanie pojawiło, czy się zwiększa jego częstotliwość, w jakich momentach. Proszę się zastanowić i przeanalizować czy w jakichś okolicznościach częstotliwość drapania się zwiększa - być może taka jest Pani reakcja na wzmożony stres lub na konkretne sytuacje bądź osoby. Czasami organizm nie radząc sobie z nadmiernym napięciem właśnie w taki sposób "wymusza" niejako jego wyeliminowanie. Jeżeli znajdzie Pani tego rodzaju schemat, proszę pracować nad tym, by w takich sytuacjach wyhamować reakcję drapania na rzecz innych możliwości niwelowania napięcia. Jeśli zachowanie to stanie się bardzo uporczywe i utrudniające funkcjonowanie lub samodzielna praca nad jego kontrolą nie będzie przynosić rezultatów - proszę zwrócić się po pomoc do psychologa. Powodzenia!

Wcześniej redukowała Pani napięcie poprzez obgryzanie paznokci. Obecnie przed drapanie skóry. Inaczej mówiąc jeden objaw został zastąpiony przez inny, bo jego emocjonalne podłoże (przyczyna) nie zostało rozwiązane. Zachęcam do spotkania z psychologiem i przyjrzenia się emocjonalnym trudnościom, które są przyczyna napięcia i czynności służących jego rozładowaniu. Przepracowanie ich w psychoterapii pozwoli na skuteczne i trwałe pozbycie się czynności natrętnych.