Nawyk zdrapywania krost przez matkę u syna

Witam. Moja siostra ma 2 dzieci i ma taki problem bo jej starszy syn ma na twarzy krosty i moja siostra drapie mu te krosty aż leci krew. Jak mu się te krostki zagoia to siostra drapie znów do krwi. A małego to boli i płacze. Czym to może się spowodowane u siostry że musi zdrapacq mu te krosty?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Pani siostra zdecydowanie nie powinna drapać zmian skórnych u dziecka. Opisane zachowania mogą nosić znamiona kompulsji, co może wymagać oceny psychologicznej/psychiatrycznej. Przede wszystkim proszę jednak porozmawiać z siostrą!

to rozległy i wielowątkowy temat.odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY (można też pracowac na skypie).pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
opisane zachowania mają charakter kompulsywny i należą do zaburzeń kontroli impulsu. Są przejawem wewnętrznego napięcia na skutek przeżywanego lęku. Bardzo skuteczne w redukcji takiego nieprzyjemnego napięcia są metody pracy z oddechem, pracy z ciałem.
Zachęcam do rozmowy z siostrą i podjęcia próby spotkania z psychologiem i przyjrzenia się emocjonalnym trudnościom, które są przyczyną napięcia i czynności służących jego rozładowaniu. Przepracowanie ich w psychoterapii pozwoli na skuteczne i trwałe pozbycie się czynności natrętnych. Rozdrapywanie zmian skórnych może prowadzić do zakażeń i pozostawiać blizny.
Pozdrawiam serdecznie
Monika Prus
www.renovo-lublin.pl

Nie jest to zachowanie ani naturalne, ani racjonalne, ani przynoszące pozytywne efekty. Wygląda to na pewnego rodzaju zaburzenie obsesyjno-kompulsywne i jako takie wymaga interwencji psychologicznej i terapii. Pozdrawiam.