Drapanie skóry przez sen

moja dwunastoletnia córka bardzo mocno drapie się w nocy,nie wiemy czy rozdrapuje krosty czy skore.bardzo jej z tym żle a ja się zamartwiam. wygląda strasznie a pod paznokciami rano ma krew.w ciągu dnia jakoś nad tym panuje ale noce to horror.bardzo proszę o pomoc

Dr Krzysztof Karauda

Proszę skorzystać z konsultacji lekarza dermatologa. Przyczyn swędzenia może być wiele, od schorzeń skórnych po ogólnoustrojowe. Wskazana jest również konsultacja psychologiczna lub psychoterapeutyczna dla określenia ewentualnych zależności pomiędzy pojawianiem się objawów a tym co się dzieje w życiu dziecka, jak przeżywa siebie, otoczenie, sytuacje domowe, czy szkolne, itd. (skóra jako narzędzie zmysłów i organ reaguje na stan psychiki). Wykrycie tych zależności może pomóc we wskazaniu konkretnych działań dla zdrowia córki. Z tego względy zaleca się, aby konsultacją psychologiczną została objęta cała rodzina.

Dzień Dobry Pani,

Zachęcam Panią do rozmowy Pani Córki z psychologiem, bo prawdopodobnie jest to podświadomy sposób radzenia sobie z trudnościami mającymi miejsce w ciągu dnia.

Życzę Pani i Córce pomyślności i radości w codzienności,
Irena Mielnik-Madej

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
na początek polecam konsultację dermatologiczną. Jeśli lekarz, po konsultacji i przeprowadzeniu badań diagnostycznych wykluczy chorobę somatyczną, inne przyczyny, wówczas należy skonsultować się np. w Poradni Zdrowia Psychicznego i rozpocząć psychoterapię. Zachęcam do poznania źródła swojego zachowania.
Pozdrawiam
Monika Prus
www.renovo-lublin.pl