Jak powstrzymać nawyk rozdrapywania trądziku?

Dzień Dobry. Mam 28 lat i od jakiegoś miesiąca mam problem z tym, że rozdrapuję zmiany trądzikowe na twarzy. Trądzik mam już od ponad roku i byłam już u wielu lekarzy, poprawa była na chwilę i następowało pogorszenie. Nie mam już sił na jakiekolwiek leczenie, skoro nic nie działa. Jestem osobą, która wszystkim się mocno przejmuje i stresuje. Od dłuższego czasu przeżywam mocno rozstanie z chłopakiem, a także stres związany z poszukiwaniem pracy. Z tego wszystkiego rozdrapuję te zmiany na twarzy. Wiem, że tym samym szkodzę mojej skórze, ale czasem nie potrafię się powstrzymać. To jest taki sam nawyk, jak np. obgryzanie paznokci. Nikomu o tym nie mówię, bo wstydzę się tego mojego zachowania. Nie wiem, co mam z tym zrobić.

Szanowna Pani,

Bardzo Pani współczuję zaistniałej sytuacji i stresu oraz wstydu z tym związanego. Być może pocieszeniem dla Pani będzie, że nie jest Panj odosobniona w swojej trudności - rozdrapywanie zmian na skórze, wyrywanie włosów i tym podobne objawy występują relatywnie często w przypadku zaburzeń związanych ze stresem.
Zdecydowanie nie należy jednak lekcewazyc takiego stanu - ma Pani prawo przejść przez życie bez wstydu i kompleksów, a rozdrapywanie zmian może prowadzić do komplikacji zdrowotnych.
Sugeruję rozpoczęcie psychoterapii - wzmocnienie oraz ulga, której Pani dozna, umożliwią bardziej konstruktywne rozładowywanie napięcia. Zyska Pani tez możliwość uzyskania wsparcia w trudnej sytuacji jaką jest rozstanie z partnerem oraz poprawienia poczucia własnej wartości i pewności siebie. W Pani mieście funkcjonuje Wielkopolski Instytut Psychoterapii. Zatrudnieni tam specjaliści są godni polecenia i zdecydowanie polecam zaufanie im w tej kwestii.
Życzę Pani skutecznego leczenia i powrotu do zdrowia.

Dzień Dobry Pani,

Bazując na Pani relacji, sugerowałabym, by podjęła Pani psychoterapię, najlepiej poznawczo-behawioralną, która byłaby dla Pani skuteczną
w poradzeniu sobie z opisanym nawykiem.

Serdeczności i pomyślności dla Pani,
irena.mielnik.madej@gmail.com