Stan zapalny po usunięciu ósemki

Witam państwa mam usunięty ząb ósemkę dolną niestety nie było mnie stać zrobić to prywatnie i usuną mi dentysta na kasę chorych zabieg trwał chwile i bezboleśnie ale teraz po 5 dniach od zabiegu jest gorzej trudności w jedzeniu lekki szczękościsk i [opuchlizna na na końcu szczęki oraz bul pomimo że biorę antybiotyk duomox 1g jedną tabletkę dziennie moje pytanie to czy taki stan trwa długo czy mam się martwic i iść do dentysty
MĘŻCZYZNA, 41 LAT ponad rok temu

Opisywany stan to tzw "suchy zębodół" , czyli miejscowe zapalnie kości , występuje to bez względu czy ząb jest usuwany "prywatnie" czy "kase".
Zazwyczaj winny jest organizm lub pacjent.
Duomox 1 g bierze się raz na 12h nie na 24h.
Samo raczej nie przejdzie , zębodół należy po znieczuleniu oczyścić i skrwawić.

0

Stomatolog Białystok



„Stomatolog Białystok”



Po usunięciu dolnej ósemki, szczególnie jeśli była to trudna ekstrakcja, objawy takie jak szczękościsk, opuchlizna i ból mogą występować przez kilka dni. Jednak po pięciu dniach od zabiegu powinny powoli ustępować, a nie się nasilać. Oto możliwe przyczyny Twojego stanu oraz zalecenia, co zrobić dalej.



Lekki szczękościsk jest częstym objawem po ekstrakcji ósemki, zwłaszcza jeśli usunięcie wymagało większego otwierania ust lub manipulacji narzędziami. Powinien ustępować w ciągu tygodnia. Jeśli szczękościsk się nasila lub utrudnia otwieranie ust, może to wskazywać na rozwój stanu zapalnego w otaczających tkankach.



Opuchlizna po ekstrakcji dolnej ósemki jest normalna przez pierwsze 48–72 godziny, a potem powinna się zmniejszać. Jeśli jednak opuchlizna się utrzymuje lub rośnie, może to sugerować infekcję lub tzw. suchy zębodół, czyli stan, w którym skrzep w miejscu po usuniętym zębie nie uformował się prawidłowo lub został wypłukany.



Ból po ekstrakcji powinien stopniowo słabnąć. Jeśli ból utrzymuje się lub nasila mimo przyjmowania antybiotyku, może to być oznaka powikłań, takich jak infekcja lub suchy zębodół. Duomox 1 g to skuteczny antybiotyk, ale jeśli problem wynika z suchego zębodołu lub ropnia, konieczna może być interwencja stomatologa, aby oczyścić ranę lub zastosować dodatkowe leczenie miejscowe.



Zalecam skonsultowanie się z dentystą jak najszybciej, zwłaszcza jeśli ból, opuchlizna lub szczękościsk się nie zmniejszają lub jeśli pojawiła się gorączka. Dentysta może ocenić stan rany, oczyścić zębodół, jeśli to konieczne, i zastosować dodatkowe środki, takie jak leki przeciwbólowe lub miejscowe opatrunki przeciwzapalne. Tymczasem kontynuuj antybiotykoterapię zgodnie z zaleceniami i unikaj intensywnego płukania jamy ustnej, aby nie wypłukać skrzepu. Jeśli ból jest silny, możesz zastosować środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak ibuprofen, który dodatkowo działa przeciwzapalnie. Nie zwlekaj z wizytą u stomatologa, jeśli objawy się nasilają.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty