Starania o ciążę a niska ruchomość plemników

Witam serdecznie Od 2,5 roku staramy się z mężem o dziecko u męża w wynikach wyszło że ruchomoś plemników jest niska ja robiłam testy na owulacje i też nic jak bym nie miała. Powiem szczerze że już trochę się poddaje z myślą że znajdę w ciążę chodź tak bardzo chcemy może powinnam zrobić jakieś dodatkowe badania i niektórzy mówią że to trochę za puzno ja mam 33lata mąż jest starszy o demnie ma 49lat jesteśmy w związku 14lat i może przespalismy już ten czas Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuj

Lek. Katarzyna Szymczak

Konieczna jest odkładna diagnostyka, zarówno ze strony ginekologicznej jak i innych chorób mogących utrudniać zajście w ciążę np chorób tarczycy. Jeśli chodzi o niską ruchmość plemników, Pani partner powinien zdrowo się odżywiać, dbać o aktywność fizyczną, odstawić papierosy i alkohol. Wiek faktycznie moze utrudniać zajście w ciąże, jednak nie jest to niemożliwe.
Pozdrawiam