Stenty DES a zwapnienia zastawek
Od kilkunastu miesięcy mam w sercu 3 stenty DES. Wczorajsze echo serca (USG) pokazało, ze pompka pracuje prawidłowo, ale są małe zwapnienia na zastawkach. Biorie ciagle Plavix. Czy w tej sytuacji mogę zażywać vit. K2 (menochinon), która wg badań holenderskich pięknie reguluje gospodarkę wapniowa?

MĘŻCZYZNA, 52 LAT ponad rok temu
Lek. Krzysztof Szmyt
88 poziom zaufania
Witam, zwapnienia zastawek są nieodwracalne i są wynikiem zmian miażdżycowo-zwyrodnieniowych. Konieczne jest wprowadzenie zbilansowanej diety niskocholesterolowej, unikanie palenia, w tym biernego i regularna aktywność fizyczna. Nie zalecam stosowania witaminy K2.