Stolec z krwią a oczekiwanie na kolonoskopię

problem proktologiczny. przez dwa dni mąż robił kał z krwią odwiedzilismy lekarza proktologa ktory skierowal na usg i badanie morfologi na izbe przyjęc. Usg wporządku wyniki z krwi wporządku. dostał wizyte na kolonoskopie na 22 stycznia. bardzo sie martwie czy to nie za pózno czy to nie bedzie to najgorsze? bardzo sie martwie. moglibysmy isc prywatnie na kolonoskopie i samam nie wiem czy czekac do stycznia czy isc teraz? dodam że krwawienie ustało.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, niestety, dopóki nie ma aktywnego krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, to w większości placówek NFZ nie uda się wykonać badania w trybie pilnym. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt końca roku, Święta, urlopy, wyczerpanie kontraktów itp... Zdaniem lekarza wykonanie kolonoskopii powinno nastąpić jak najszybciej, zwłaszcza, jeżeli są Panśtwo w stanie sfinansować badanie prywatnie.
Jednak jeżeli mąż nie ma obecnie problemów z krwawieniem, uporczywych zaparć, charakter oddawanego stolca nie zmienił się w ostatnim czasie (biegunki, zmiana koloru), nie zdarzają się kilkudniowe stany podgorączkowe, nocne poty, utrata masy ciała >5kg w ciągu 6 miesięcy, a wyniki badań krwi i USG są prawidłowe, to z badaniem można poczekać do 22.01. Jeżeli jednak krwawienie pojawi się ponownie, to należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala.