Dzień dobry,
Czy ten lek Panu pomoże ? Nie wiem, ale tak - stosuje się go w przypadku zaburzeń lękowych. I lepiej, żeby był Pan pod opieką lekarza psychiatry a nie lekarza rodzinnego.
Co do terapii, to napiszę tylko tyle, że ona bynajmniej nie polega na udzielaniu rad typu "weź się w garść".
Witam. Leki psychiatryczne powinien przepisywać specjalista psychiatra. Do psychiatry nie potrzeba skierowania i z lekarzem prowadzącym powinien Pan omawiać wszystkie wątpliwości dotyczące leków. My, specjaliści z internetu, nie znamy ani Pana, ani Pana objawów i ich dynamiki, ani rozpoznania, ani historii Pana leczenia, więc możemy bardzo źle doradzić. Jeżeli psycholog naprawdę mówił Panu na spotkaniu: "weź się w garść, jesteś dorosły", to nie dziwię się, że Pan nie chce już terapii. Też bym takiej "terapii" nie chciał. Wygląda na to, że po prostu źle Pan trafił. Gdyby mimo wszystko chciał Pan podjąć kolejną próbę psychoterapii, to proszę wcześniej sprawdzić kompetencje psychoterapeuty. (Tak na marginesie psycholog i psychoterapeuta to dwa odrębne zawody. Panu może posłużyć pomoc psychoterapeuty.) Listę certyfikowanych psychoterapeutów znajdzie Pan na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Pozdrawiam
Za Pana też psycholog nie rozwiąże problemów....ewentualnie przy ograniczonym współudziale. Leczenie farmakologiczne w zaburzeniach psychicznych bywa równieź często czysto objawowe.
Dzień dobry.
Spotkało Pana wiele nieprzyjemnych doświadczeń, więc Pański stan ma w jakimś sensie uzasadnienie. Można jednak zastanawiać się, czy Pański stan jest wynikiem Pańskich przeżyć, czy może to jednak on wywołał opisane przez Pana sytuacje (utrata pracy, narzeczonej, pobyty w szpitalu). Stawiałby jednak na to drugie, bo z Pana opisu wynika, że niekoniecznie chciałby się Pan przyjrzeć sobie i swojej sytuacji pod kątem własnego w nich udziału, a raczej dąży do poszukania leku, który poprawi jakość Pana życia, bez wysiłku z Pana strony.
Doświadczenie mówi mi, że tak się raczej nie da, jednak to Pan decyduje o własnym życiu i wybiera Pan to, co uważa za słuszne dla siebie. Z wszystkimi tego konsekwencjami.
Pozdrawiam.
Witam,
najlepiej skontaktować się ze specjalistą zdrowia psychicznego. Z tego co Pan piszę pana problemy są warte uwagi. Leki mogą pomóc, jednak jak Pan doskonale wie, warto także pracować nad sobą w psychoterapii. Czasami bywa, że trzeba nieco czasu żeby znaleźć odpowiedniego terapeutę dla siebie, proszę się nie poddawać, leki w zaburzeniach lękowych działają raczej doraźnie, ale problem pozostaje do rozwiązania. Czasami w kontakcie z terapeutą także zdarzyć się mogą pewne nieporozumienia, tak jak i w życiu codziennym, to sprawa dość złożona, choć rozumiem Pana zniecierpliwienie. Z całą pewnością Pana problemy wymagają zrozumienia. Zachęcam do dalszych poszukiwań. W razie wątpliwości czy dodatkowych pytań proszę o bezpośredni kontakt mailowy (adres na stronie gabinetu) może będę mogła pomóc znaleźć terapeutę, pomóc wyjaśnić dotychczasowe frustracje w kontaktach z psychologiem, bo zachęcam do kolejnych prób podejmowania psychoterapii. Pozdrawiam.
Aciprex czyli escitalopram to lek stosowany w depresji. Należy on do grupy SSRI czyli inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. Jest to lek selektywny i jeden z częściej stosowanych leków z tej grupy. Wskazania do stosowania obejmują: duże epizody depresyjne, zaburzenia lęku napadowego (lęku panicznego) z agorafobią lub bez niej, zespoły fobii w tym fobii społecznej i
zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Zazwyczaj leki przeciwdepresyjne po raz pierwszy przepisuje psychiatra, a dalej ich przepisywanie kontynuuje lekarz rodzinny. To właśnie psychiatra powinien dokładnie zdiagnozować chorobę.
Lek ten rzeczywiście jest skuteczny, jeśli czuje Pan, ze Panu pomaga to proszę brać go dalej.
Jeśli pojawia się ból w klatce to trzeba koniecznie wykonać EKG. Jest to szczególnie ważne przy przyjmowaniu leku escitalopram, bo jest on przeciwwskazany w niektórych zaburzeniach rytmu serca, diagnozowanych właśnie za pomocą ekg. Opisywane przez Pana objawy mogą pojawiać się w rożnych chorobach, nie tylko w nerwicach, ale też w atakach paniki, fobiach, czasem podobne objawy pojawiają się też w depresji.
Jeśli boryka się Pan z bezsennością, to może należałoby wybrać mianserynę jako terapię. Jest to lek przeciwdepresyjny o działaniu nasennym, który pogłębia i polepsza jakość snu. O tym powinien jednak zdecydować lekarz psychiatra, dlatego radziłabym zapisać się do niego na wizytę. To on powinien postawić diagnozę, zlecić leczenie i mieć kontrolę nad jego przebiegiem.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Stosowanie leku Tranxene i Afobam na nerwicę lękową – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Stany lękowe, fobie a nerwica – odpowiada Mgr Justyna Szczygłowska
- Jak zwalczyć nerwicę lękową i depresję? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Nerwica i stosowanie leków – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Aciprex a uzależnienie od komputera – odpowiada Mgr Jakub Bieniecki
- Przedwczesny wytrysk u 22-latka a możliwe przyczyny – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Różnice pomiędzy spotkaniem psychoterapii a psychiatrycznym – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Czy można się uzależnić po miesiącu brania tego leku? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Zaburzenia lękowo-somatyczne a odpowiednia terapia – odpowiada Dr n. med. Justyna Holka-Pokorska
- Drżenie mimo brania leku Asentra przy fobii społecznej – odpowiada Mgr Dorota Kotarska
artykuły
Najczęstsze błędy psychoterapeutów, czyli jak nie marnować czasu i pieniędzy
Decyzja o szukaniu pomocy psychologicznej jest zwy
Jak wybrać terapeutę?
Psychoterapia to pomoc w zrozumieniu i ulepszaniu
"Przeszłam przez depresję, byłam w szpitalu psychiatrycznym". Rozmowa z Martą Kieniuk Mędralą #ZdrowaPolka
"Szpital psychiatryczny kojarzy się z wariatami, k