Stosowanie leku Asentra a palenie papierosów

Od kilku lat przyjmuję lek Asentra. Ostatnio jednak zaczęłam w sporej ilości palić papierosy, czasami sięgam też po papierosy elektroniczne. Gdy kupowałam tzw. jednorazowy e-papieros zauważyłam napis "niewskazany przy lekach przeciwdepresyjnych" a ja, choć Asentrę biorę na nerwicę natręctw przeczytałam w ulotce, że stosuje się ją również w leczeniu depresji. Czy Asentra może wchodzić w jakieś interakcje z papierosami? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Warto zapytać swojego lekarza, który lek zapisał. Oprócz znajomości leku, zna tez dawkę, jaka Pani przyjmuje, a to często ma znaczenie.

Wszelkie kwestie dotyczące działania lub interakcji leków z innymi substancjami powinna zawsze Pani konsultować z prowadzącym Panią lekarzem. Asentra jest lekiem z grupy SSRI, czyli mającym działanie również antydepresyjne. Być może uzyska Pani więcej informacji od producenta e-papierosów na temat potencjalnych skutków ubocznych łączenia tych dwóch substancji.

Mgr Adam Horak Psycholog

Szanowna Pani. Nerwica natręctw, leki i papierosy to spora mieszanka wrażeń, od których zapewne pragnie się Pani uwolnić. U podłoża nerwicy leży impulsywność, która utrudnia powstrzymanie się od małych przyjemności, jak np. zapalenie papierosa. Większa impulsywność może być również objawem ubocznym stosowania niektórych leków antydepresyjnych i łatwo ją uśmierzyć właśnie korzystając z używek. Pojawia się zatem specyficzne dla nerwicy „błędne koło”. Proszę się zastanowić, jakie ostatnie wydarzenia życiowe, niezależnie od zażywanych leków i e-papierosów, mogły wpłynąć na wzmożenie się u Pani natręctw. Niekoniecznie musiała to być interakcja e-papierosów i zażywanego leku. Zgłaszane obecnie przez Panią objawy są dobrym momentem na „złapanie byka za rogi” i poddanie się terapii psychologicznej (psychoterapii) - skuteczniejszej od leków (farmakoterapii) przy leczeniu nerwic. Metody te początkowo można łączyć.