Stosowanie odżywek dla sportowców a planowanie ciąży

Witam, od pewnego czasu (ok. półtora roku) intensywnie ćwiczę na siłowni i planuję zakup tzw. "odżywek" w celu poprawienia wydolności organizmu (planuję zakup Inkospor X-Treme Creawhey - specyfikacja dostępna w internecie). Od niedawna również staramy się z żoną o zajście w ciążę, stąd moje pytanie - czy tego typu suplementacja jest w stanie w jakikolwiek sposób negatywnie wpłynąć na zdrowie dziecka, potencjalną ciążę bądź moją płodność??? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

Dowolna stosowana przez Pana suplementacja nie wpływa na zdrowie dziecka tak, jak ma to miejsce w przypadku kobiet. Jeżeli jednak Pana tryb życia - zarówno stosowana dieta, jak i rodzaj, częstotliwość i intensywność wysikłu fizycznego nie wpływają pozytywnie na żywotność oraz jakość plemników może Pan pośrednio wpłynąć na zdrowie dziecka, a w pierwszej kolejności na zdolność do zapłodnienia partnerki. Najkorzystniejsze jest w takim okresie ograniczenie bardzo intensywnego wysiłku fizycznego, na korzyść umiarkowanego wysiłku (zbyt duży wpływa niestety negatywnie na produkcję spermy), zrezygnowanie ze sztucznych wspomagaczy wysiłku, odpoczywanie i regeneracja przez odpowiedni czas, a także dbałość o dietę - najlepiej opartą na naturalnych produktach, ze szczególnym uwzględnieniem produktów bogatych w witaminy z grupy B, cynk i selen. Warto także zrezygnować z produktów niekorzystnych dla plemników, szczególnie piwa, produktów sojowych, płatków owsianych i orzeszków arachidowych.