Stosowanie tabletek Ranloc przy podejrzeniu refluksu

Witam. Dostałam ostatnio od lekrza tabletki ranloc z podejrzeniem refluksu. Brałam je 3 tyg. Doszła mi po tym zgaga, której nie miałam, lub coś podobnego, nie pali mnie za mostkiem a tylko w gardle. Otrzymałam stomezul, po którym objaw ten mam już codziennie. Pytanie brzmi, czy po tych tabletkach, które pomagają na zgagę i blokują wydzielanie kwasu, mogę mieć efekt odwrotny? Nigdy nie miałam takiego objawu, odkąd łykam tabletki mam codziennie. Czy istnieje jakaś logika? Dziękuję.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Przyjmowanie wymienionych tabletek nie powoduje efektu odwrotnego. Możliwa jest tylko jedna opcja - objawy są tak silne, że tabletki nie są w stanie pomóc. W takiej sytuacji sugeruję ocenę specjalisty gastroenterologa.

Lek. Izabela Ĺawnicka

Szanowna Pani - w przypadku refluksu alkalicznego tego typu leki pogłębiają objawy. Należy stsować zupełnie coś innego.
Pozdrawiam serdecznie, dr n.med. Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg, Kraków