Strach przed wodą u 20-miesięcznego dziecka

moja 20 miesięczna córka panicznie boi się wody ale nie w zlewie misce ale fontanna basen reaguje przy próbie zbliżenia się z nią panicznym płaczem czy to trzeba leczyć co zrobić chcemy z dziećmi chodzić na basen mamy 4 przez jej strach zawsze ktoś musi zostać na stałym gruncie daleko od basenu

Witaj! Ten paniczny lęk może mieć podłoże związane z nieprzyjemnym doznaniem związanym przy kąpieli - np. szampon szczypiący w oczy.

Aby znowu było miło i dziecko jak dawniej chętnie się kąpało

1 Nie zmuszaj. W przeciwnym wypadku wywołasz długotrwały uraz i strach przed wodą. Najlepiej spróbuj mycia mokrą gąbką lub ściereczką w wannie bez wody, poza wanną, a nawet poza łazienką.
2 Dołącz do kąpieli. Pluskanie się w towarzystwie mamy lub taty w „dorosłej” wannie to świetna zabawa. Dziecko przywyknie do wspólnych kąpieli, w których czuje się bezpieczniej, a potem zechce kąpać się samodzielnie.
3 Zadbaj, aby było ciepło i przytulnie. Nie nalewaj wody i nie wypuszczaj jej przy dziecku. Mów jak najciszej. Przygotuj szlafroczek z kapturem. Na podłodze niech czeka puszysty ręcznik ze znajomym Kubusiem Puchatkiem albo Świnką Peppą.
4 Pokaż, jak działa prysznic. Nałóż na brzeg wanny trochę piany i pozwól dziecku ją spłukać. Niech odkręci wodę i ją zakręci (stale kontroluj sytuację). Ponaciskajcie dozownik od mydła.
5 Uprzyjemnij kąpiel. Można zrobić pianę, wrzucić kolorowe zabawki.

Pozdrawiam serdecznie
http://psychopedagog.eu

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Wszystko co nowe i nieznane wzbudza strach. Trzeba dziecko stopniowo oswajać. Pokazywać obrazki, zdjęcia filmiki, tłumaczyć co to takiego ta fontanna i czemu służy. Pobawić się w basen w wannie lub basenik dmuchany w domu(najpierw bez wody). Zabawą i cierpliwością oraz małymi krokami.