Straciłam wszystkie włosy - czy mogę coś jeszcze zrobić?

Mam na imię Patrycja, mam 18 lat. Chciała bym się poradzić. Od 2 lat nie mam włosów. Zaczęło się gdy miałam 11 lat. Od małych placków. Włosy po czasie odrastały. Od 16 roku życia wypadły mi wszystkie. Przez jakiś czas tez również brwi i rzęsy. Włosy z rąk i nóg okolic bikini również. Po paru tygodniach urosły rzęsy i brwi. Stosowała różne leki do wsmarowywania - nic nie pomagało. Skierowano mnie na naświetlania PUVA na 4 miesiące. Nic nie pomogło (chwilowy odrost, nie na całej głowie, po 2 tyg włosy wypadły). Wyniki robione wszystkie chyba jakie są możliwe i z nich wskazuje, że wszystko jest dobrze. Wczoraj byłam u lekarza i powiedział że tak naprawdę na łysienie plackowate całkowite nie znaleziono żadnej przyczyny dlaczego tak jest i w jaki sposób można pomóc. Postanowiłam jednak skorzystać z tej strony i napisać do Państwa. Proszę o pomoc jakieś wskazówki co mogła bym jeszcze zrobić. Tracę już nadzieję, że cokolwiek może pomóc. Pozdrawiam, Patrycja 18.

Witam serdecznie.

Niestety to prawda nie wiadomo z jakiego powodu choroba się rozwija. Może występować rodzinnie. Jest zalicza do chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w których sam organizm walczy ze swoimi tkankami, dlatego u części chorych stosowanie glikokortysteroidów przynosi efekty, gdyż mają działanie immunosupresyjne, czyli bardzo ogólnie mówiąc wyciszają układ odpornościowy. Mogą być stosowane nie tylko doustnie tak jak Pani przyjmowała, ale również zewnętrznie, we wstrzyknięciach a nawet dożylnie. Zastosowanie ma również Cykloporyna A. Chorobę próbuje się również leczyć środkami silnie uczulającymi.

Tak więc proszę się nie poddawać i walczyć dalej.
Trzymam kciuki.

Pozdrawiam.