Stres i powstrzymywanie gazów

Witam. Mój problem jest nietypowy. Otóż bardzo się stresuję, a wraz ze stresem moje jelita częściej pracują i występują gazy. Powstrzymuję je, aczkolwiek nie jest to proste - studiuję, więc kiedy mam zajęcia (na których się stresuję) powstrzymuję je, bo wiem, że byłyby głośne. Kiedy powstrzymuję cała się trzęsę, nawet stresuję się już tym, że po prostu mogę nie wytrzymać i że mogą się ze mnie śmiać. Czy jest na to jakieś lekarstwo, żeby gazy powstrzymać? I na stres? Biorę Espumisan - nie pomaga.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Opisany problem wymaga diagnostyki przewodu pokarmowego. Nie bez znaczenia jest komponenta psychogenna. Wskazana jest wizyta u lekarza.

Warto skonsultować się z doświadczonym lekarzem psychiatrą (być może wskazane byłoby włączenie łagodnego antydepresantu) oraz z wykwalifikowanym psychoterapeutą, gdyż - jak sama Pani pisze - objawy mają podłoże psychiczne. Należy więc zająć się źródłem problemu, nie tylko jego objawami.