Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 0 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Szczepionka na świńską grypę a ciąża

Witam. Gdy szłam się szczepić, to nie wiedziałam, że jestem w ciąży, bo okresu nie miałam po ostatnim porodzie 4,5 miesiąca. Zaszczepiłam się, a po dwóch tygodniach zrobiłam test i wyszła ciąża. Czy dziecko może być chore i jakie powikłania mogą być? Nie wiem, co mam myśleć. Proszę o odpowiedź.
KOBIETA ponad rok temu

Czy w ciąży należy jeść za dwoje?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

W Polsce nie jest dostęna szczepionka przeciwko wirusowi AH1N1. W niektórych krajach została ona dopuszczona bez ostatniej fazy badań klinicznych. Niestety, nie ma jeszcze do końca pewności, jakie niesie ta szczepionka niebezpieczeństwa dla płodu przy podaniu jej kobiecie ciężarnej, czy też w ogóle stwarza jakieś ryzyko. Nie ma w tej chwili jednolitego stanowiska.

Kobiety w ciąży są grupą pacjentek, w której przy każdym zastosowaniu nowego środka farmaceutycznego stosuje się szczególne środki bezpieczeństwa. Zawsze bilans korzyści i strat w takiej sytuacji musi jednoznacznie przeważać w stronę korzyści - niebiezpieczeństwa związane z zachorowaniem przez kobietę w ciąży na grypę spowodowaną wirusem AH1N1, są dużo bardziej prawdopodobne i udowodnione, niż niebezpieczeństwo związane z podaniem szczepionki.

Napisałem w ten sposób, ponieważ np. w Anglii część lekarzy zalecało podawanie tejże szczepionki kobietom w ciąży.

W tej sytuacji, gdy nie ma jednoznacznych doniesień, należy unikać stresu, który na pewno źle działa na przebieg ciąży oraz pozostawać pod stałą opieką lekarza ginekologa.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy