Szewska klatka piersiowa

Witam! Mam 26 lat i od małego szewską klatkę. Od jakiś 4 miesięcy pojawił się ból w klatce piersiowej. Odczuwam go w zasadzie przez cały czas i jest umiejscowiony na środku mostka. Potęguje sie podczas "naprężenia " klatki oraz przy wydechu. Czasami w nocy gdy się przebudzę to nie mogę się przewrócić na drugi bok, ponieważ uciska mnie mocno. Do tego moja ślina jest "brudna". Pojawiły sie w niej jakieś zabarwienia (brązowe i czarne) i taką mam cały czas. Brzuch mnie często pobolewa do tego, ale rozwolnienia nie mam (rzadko). Palę papierosy od 3 lat. Przestraszyłem się i proszę o pomoc. Czy to może być groźne i co najlepiej zrobić z tym faktem? Pozdrawiam, Łukasz

Witam! Szewska klatka piersiowa (inaczej wklęsła, lejkowata) jest zaburzenie budowy klatki piersiowej objawiającym się zapadnięciem mostka na różnej długości odcinku. Jest jedna z najczęstszych deformacji klatki piersiowej i zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Jednakże czasami zdarza się, że w wyniku ucisku na narządy wewnętrzne pojawiają się dolegliwości ze strony układu oddechowego oraz serca. Zazwyczaj nie stanowią bezpośredniego zagrożenia życia, ale niestety mogą znacznie pogorszyć jakość życia (znaczne ograniczenie tolerancji wysiłku) oraz wtórnie powodować choroby np. niewydolność oddechową, nawracające infekcje dróg oddechowych. W Pańskiej sytuacji objawy mocno sugerują, że przyczyną dolegliwości może być deformacja klatki piersiowej. Aby potwierdzić taką przyczynę wskazane jest przeprowadzenie badania fizykalnego oraz ewentualnych badań dodatkowych przez torakochirurga. Na początku jednak proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego po skierowanie do tejże poradni. Jeśli wszystko wskaże jednoznacznie na taką przyczynę dolegliwości wówczas proponuję rozważyć operacyjne leczenie deformacji. Takie leczenie likwiduje przyczynę dolegliwości, poprawia efekt kosmetyczny oraz zapewnia trwały efekt. Zachęcam do wizyty u lekarza rodzinnego a potem do konsultacji w Poradni Torakochirurgicznej. Pozdrawiam serdecznie!