Jak leczyć lejkowatą klatkę piersiową u niemowlęcia?

Mój syn (3miesiace) ma stwierdzoną lejkowatą klatkę piersiową przez neonatologa. W jaki sposób należy to leczyć? Czy ćwiczenia wystarczą? Do jakiego lekarza się udać?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

lejkowata klatka piersiowa nazywana również szewską to deformacja, która charakteryzuje się zapadnięciem mostka i przylegających do niego odcinków żeber w stronę kręgosłupa. Wada ta może być widoczna tuż po urodzeniu lub pojawić się dopiero w okresie dojrzewania. Znacznie częściej dotyka chłopców.

Dobrze więc, że neonatolog zareagował tak szybko, ponieważ wczesna diagnoza pozwoli wdrożyć odpowiednią terapię. Jest nią rehabilitacja, która polega na doborze ćwiczeń ogólnorozwojowych, oddechowych i specjalnych. Ważne są również ćwiczenia wyrabiające nawyk prawidłowej postawy oraz pływanie. W rzadkich przypadkach konieczne jest również leczenie operacyjne.

Powinna Pani udać się z maluszkiem do ortopedy dziecięcego i fizjoterapeuty dziecięcego. Ci specjaliści z pewnością Pani pomogą.

Więcej informacji na temat tej wady znajdzie Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/lejkowata-klatka-piersiowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.