Jak radzić sobie z zaparciami u niemowlaka?

Dziecko skończy z kilka dni miesiąc jest to wcześniak mamy problemy z robieniem kupy męczy się bardzo wyglada jak by miała zaparcia ale kupa nie jest twarda tylko ma normalna konsystencje obecnie pijemy mleko bebilon extra care na kołki i zaparcia ale to nic nie daje mały dalej się meczy masujemy brzuszek i po wielki trudach udaje nam się że mały zrobi kupę

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli stolec nie budzi wątpliwości i nie wskazuje na zaparcia, to bardzo możliwe, że dziecko ma tzw. dyschezję niemowlęcą. Jest to zaburzenie, które polega na braku synchronizacji mięśni brzucha i mięśni miednicy podczas defekacji – przy napinaniu mięśni brzucha dziecko nie jest w stanie rozluźnić mięśni miednicy. Wskutek tego wypróżnienie jest utrudnione, co niemowlę manifestuje całym sobą. Stąd często rodzice błędnie diagnozują problem jako zaparcia. Tymczasem dyschezja niemowlęca jest podyktowana fizjologią i powinna samoczynnie ustąpić w przeciągu kilku miesięcy. Być może pomocne będą odpowiedzi na te pytania, zachęcam do lektury: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-jeszcze-mozna-pomoc-mojemu-dziecku oraz tutaj: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/w-jaki-sposob-pomoc-dziecku-z-wyproznianiem.

Warto skonsultować się z pediatrą – niekiedy trudno odróżnić dyschezję od kolki jelitowej – w przypadku tej drugiej istnieje szereg sposobów, które mogą ukoić problemy jelitowe. Wśród nich masaże brzucha, rowerek nóżkami, ciepła pieluszka tetrowa przykładana w okolice brzucha itd. Więcej na ten temat w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.