Tabletki antykoncepcyjne a plamienia

Witam, dwa tygodnie temu w związku z nadmiernym owłosieniem zaczęłam brać Syndi 35. Pierwszą tabletkę zażyłam wg wskazań pani doktor pierwszego dnia okresu, czyli 16.09, mam okres raczej regularnie, czasami tydzień do 8 dni później. Tak właśnie było w tym miesiącu. Okres trochę się opóźnił i na początku zauważyłam brązowe skrzepy. Często mam taką sytuację i zanim okres się rozkręci, mija czasem 2 dni, zanim pojawi się krwawienie, a w sumie mam okres równo 7 dni. Tego dnia, kiedy pojawiły się skrzepy, zażyłam pierwszą tabletkę. Od tej pory mam nieprzerwanie okres już 14 dni! Czy to jest normalne? Wydzielina jest normalna, ale bardzo gęsta. Mam również lekkie bóle brzucha jak przy okresie. Zostało mi jeszcze 7 tabletek leku. Co robić? Pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Plamienia są częstym działaniem niepożądanym tabletek antykoncepcyjnych w pierwszych miesiącach ich stosowania. Dolegliwości te zwykle ustępują samoistnie w przeciągu 3 miesięcy. Jest to bowiem reakcja organizmu na nową sytuację, jaką jest stałe dostarczanie dodatkowej porcji hormonów z zewnątrz.

W obecnej sytuacji nie ma bezpośrednich wskazań do odstawienia preparatu. Może Pani kontynuować przyjmowanie tabletek, a następnie wykonać 7-dniową przerwę.

Jeśli plamienie jest nasilone lub nie ustąpi do rozpoczęcia kolejnego opakowania wskazana będzie wizyta kontrolna u ginekologa.

Pozdrawiam