Tabletki antykoncepcyjne a stosunek przerywany

Witam. Mam 18 lat, przyjmuję tabletki antykoncepcyjne około 8 miesięcy (ze zmianą tabletek po pół roku). Z początku dodatkowo stosowaliśmy prezerwatywy, wtedy partner kończył we mnie. Od dłuższego czasu zrezygnowaliśmy z prezerwatyw, zamiast tego dodatkowo stosujemy stosunek przerywany, dodam że zwykle kochamy się po dwa, trzy razy pod rząd. Wiem, że stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcji, dlatego zastanawiam się czy ma on sens. I tu moje pytanie: czy jeśli przyjmuję tabletki regularnie, to ilość spermy jaka znajdzie się we mnie ma wpływ na ewentualne zapłodnienie? Czy stosunek przerywany sprawia że szanse są minimalnie mniejsze, czy nie ma to żadnego znaczenia? Dodatkowo chciałam zapytać, czy w organizmie kobiety pojawiają się jakieś symptomy świadczące o tym, że owulacja została zatrzymana? Czy można to jakoś sprawdzić, by nie było konieczności ciągłego życia w stresie?
18 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Regularne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych jest wystarczającą metodą antykoncepcji i nie wymaga stosowania dodatkowych metod zabezpieczenia.

Tabletki działają w kilku mechanizmów. Po pierwsze wprowadzają jajniki w stan "uśpienia", przez co nie dochodzi do dojrzewania komórki jajowej i owulacji. Jeżeli jednak by do niej doszło, dodatkowo tabletki wpływają na jakość śluzu zagęszczając go.

To z kolei utrudnia przedostanie się plemników do komórki jajowej. Gdyby jednak i ten mechanizm zawiódł, tabletki wpływają na stan endometrium nie dopuszczając do implantacji zygoty. Jak sama Pani widzi tabletki działają wielokierunkowo, więc nie ma potrzeby stosowania dodatkowej antykoncepcji.

Jeżeli zależy Pani na obserwacji ewentualnej płodności, ,może Pani wykonać test owulacyjny.
Pozdrawiam.