Tabletki antykoncepcyjne przy PCOS

Witam, przeglądając sekcję Zadaj pytanie, przeczytałam, że przy PCOS stosuje się jednofazowe tabletki antykoncepcyjne. Po wizycie u ginekologa, który dodam nie był skłonny do wysłuchania historii mojej choroby ani odpowiedzenia na pytania, przepisane zostały mi tabletki dwufazowe. Zależy mi zarówno na stosowaniu antykoncepcji, jak i równoczesnym leczeniu choroby - czy ten lek jest zatem odpowiednim lekiem? I czy jednocześnie należy kontynuować przyjmowanie leku zmniejszającego insulinooporność?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Przyjmowane przez Panią tabletki są dwuskładnikowe, ale jednofazowe (tzn. mają stałe stężenie hormonów w każdej tabletce w opakowaniu, w tabletkach trójfazowych stężenie zmienia się w zależności od dnia cyklu). Zatem może je Pani przyjmować. Nie należy jednak odstawiać leków zmniejszających insulinooporność, należy jednak poinformować o tym ginekologa oraz lekarza, który zalecił stosowanie 2-go leku (tabletki antykoncepcyjne mogą powodować wzrost stężenia glukozy we krwi i może być konieczna modyfikacja dawkowania).