Testy sprawdzające uczulenie na jad osy

Witam moja 17 letnia córka jest uczulona na jad os. Nie mam pewności bo nie miała robionych testów ale 6 lat temu była w szpitalu ponieważ po ukąszeniu przez ose dostała wysypki na twarzy, silnego obrzeku w miejscu ukaszenia i miała problemy z oddychaniem, lekarz powiedział że to uczulenie ale trzeba testy. Czy gdyby znowu ukasiła ją osa objawy były by większe czy mniejsze jak te 6 lat temu? Gdyby została ukaszona przez ose karetkę wzywać odrazu czy czekać na objawy? Bo nie miała testów robiony

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
W przypadku silnej reakcji uczuleniowej na jad osy bezpośrednio po użądleniu należy udać się do najbliższej placówki służby zdrowia. Powinna Pani udać się z córką do specjalisty alergologa, który wyjaśni szczegółowe postępowanie w przypadku użądlenia.