Tomografia komputerowa kręgów lędźwiowych
wynik TK kręg lędźw.Wyrostki kolczyste L3, L4, L5 stykają się ze....Widoczne nieliczne węzły chłonne przyaortalnie wzdłuż naczyń krezki, największy 10x8mm. Policykliczne obrysy lewej nerki, celowe badania kontrolne ze wzmocnieniem kontrastowym. Mam pytanie o co chodzi z tą nerką i badanie z kontrastem ma być kręgosłupa, czy nerki ? Dostałem od ortopedy skierowanie na MR z kontrastem kręg lędźw. Co to są policykliczne obrysy nerki i występujące w badaniu węzły chłonne. Bardzo proszę o odpowiedź.

MĘŻCZYZNA, 51 LAT ponad rok temu
Bóle kręgosłupa
Spędzamy zbyt wiele czasu w pozycji siedzącej. Prowadzi to do bólu pleców. Warto wstać,przejść się. Zredukujemy wtedy dolegliwości bólowe kręgosłupa.
Witam. Policykliczne obrysy nerki oznaczają nierówny kształt narządu, a ten z kolei może pojawić się w nowotworach tego narządu. Badania tk z kontrastem to badanie o wiele bardziej dokładne od zwykłej tk - prawdopodobnie umożliwi ono jednoznaczną ocenę nerki. Chodzi tutaj o tk jamy brzusznej z kontrastem która oceni zarówno nerki jak i okołoaortalne węzły chłonne.