Torbiel jajnika u 54-latki

Mam 54 lata. Trzy lata temu przy badaniu dowiedziałam się, że mam torbiel jajnika 3.5 cm. Brałam luteinę ale torbiel nie zmieniła się i ginekolog powiedział, że trzeba usunąć tą torbiel. Poszłam do innego ginekologa, bo przecież nie mam żadnych dolegliwości i kazał obserwować. Dalej nic się nie zmieniało. Obecnie torbiel dalej ma 3,5 cm i co dalej. Czy tak długo mogę mieć tą torbiel?. Boję się bo mama zmarła na raka szyjki macicy i jelita gr. Czy ta torbiel może zmienić się w nowotwór?

Aleksander Ropielewski

Bez możliwości ocenu charakteru torbieli trudno jest mi udzielić jednoznacznej odpowiedzi. W grę wchodzi dl bezpieczeństwa zabieg operacyjny i usunięcie całego jajnika lub dalsza obserwacja.