Zapytaj lekarza

7 3 7 , 0 2 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Torbiel mózgu z tendencją do powiększania się

Witam.Mam pytanie w imieniu swojego Ojca. Stwierdzono u niego kilka tygodni temu torbiel "pajęczak" mózgu wielkość ok 3 cm z tędencją do powiększania. Ma skierowanie do Poradni Specjalistycznej wystawione przez lekarza prowadzącego. Gdzie ma się udać na wyleczenie lub zabieg usuwający ten torbiel,czy jest możliwe takie wyleczenie pacjęta z takim torbielem prywatnie lub na NFZ? Bardzo proszę o odpowiedź.Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 39 LAT ponad rok temu

Co 8 minut dochodzi do udaru mózgu. Zapobiegajmy udarom!

Jak wiemy z danych Fundacji Udaru Mózgu, każdego roku odnotowuje się 60?70 tys. przypadków udarów mózgu, aż 30 tys. z nich kończy się śmiercią. Udary to najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Koszty związane z leczeniem pacjentów po udarach, rehabilitacją i świadczeniami z tytułu niezdolności do pracy wynoszą około 1,5 mld zł rocznie. Tymczasem, zdecydowanie taniej i łatwiej jest zapobiegać powstaniu udaru, niż leczyć i zmniejszać jego skutki. Ogromne znaczenie podczas ataku ma czas, w którym chory otrzyma pomoc. Bardzo istotna jest świadomość na temat możliwych symptomów tej choroby. Badania pokazują, że 25 proc. z przebadanych kilkuset pacjentów nie potrafiło wymienić ani jednego objawu udaru. Tylko 10 proc. badanych było w stanie wymienić co najmniej trzy objawy udaru.

Z opisu najpewniej chodzi o torbiel pajęczynówki. Ocena czy zmiana ma tendencję do powiększania się może być dokonana na podstawie min.2 badań obrazowych w odstępie czasowym. Leczenie operacyjne ( rzadkie u osób dorosłych) wskazane jest jedynie w przypadkach torbieli dających objawy i ewidentnie powiększających się w kolejnych badaniach.Konieczna jest konsultacja neurochirurgiczna.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy