Tycie w okolicach brzucha przy SM

Witam, jestem osobą chorą na sm. Przy pogorszeniach stanu, lekarz przepisuje mi Encorton. Lek znoszę dobrze, jednak zauważyłam, że odkąd go stosuję, zaczęłam tyć w okolicy brzucha i za nic nie mogę go zrzucić. Mam 26 lat, 164 cm, 54 kg. Dieta urozmaicona, zdrowa. Czy są jakieś sposoby na pozbycie się zbędnego balastu w postaci brzucha? Pozdrawiam

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, tycie w okolicy brzucha jest charakterystycznym objawem ubocznym stosowania Encortonu. Niestety, wyeliminowanie przyrostu masy ciała można uzyskać jedynie zbilansowaną dietą(regularne posiłki, kilka porcji warzyw i owoców dziennie, spożywanie pokarmów bogatych w błonnik), a przede wszystkim (w miarę możliwości) regularnym wysiłkiem fizycznym. Pozdrawiam.

Aleksander Ropielewski

Niestety poza zbilansowaną dietą nie przekraczającą dziennego zapotrzebowania na kalorie i umiarkowanej aktywności fizycznej nie ma innego sposobu na redukcję masy ciała. Pani waga jest odpowiednia dla Pani wzrostu. Problemem jest zmieniona dystrybucja tkanki tłuszczowej u osób leczonych przy pomocy sterydoterapii i zaburzenia hormonalne jakie ona powoduje. Niestety jest to nieunikniony efekt uboczny podczas leczenia encortonem.

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski