Uciążliwe dolegliwości ze strony serca

Witam, mam 20 lat i mam pytanie dotyczące serca. Jestem dość aktywny fizycznie, 4 razy w tygodniu ćwiczę na siłowni, hobbystycznie gram w tenisa, 2 lata temu schudłem 16 kg, a więc nie mam problemów z nadwagą (ważę 69 kg przy 169 cm wzrostu, schudłem z 76 kg do 60, później zwiększyłem masę mięśniową na siłowni). Mój problem polega na tym, że przy gwałtownej zmianie pozycji np. z siedzącej na stojącą robi mi się trochę słabo, czuję wtedy jakby serce zwalniało i jakby mój organizm próbował je zatrzymać, a ono próbuje się przebić i po paru sekundach zaczyna bić normalnie. Odczuwam to również w momencie kiedy się przeciągam. Kiedyś znalazłem nawet fachową nazwę tej przypadłości, jednak nie pamiętam teraz dokładnie jak się nazywa. Miałem wielokrotnie robione EKG i zawsze wyniki były prawidłowe. Nie palę, jestem abstynentem, nawet nie piję kawy, dlatego zastanawia mnie, czy jest to normalnie albo niebezpieczne dla zdrowia. Jestem osobą która przeżywa różnie rzeczy emocjonalnie. Zawsze się przejmuję często błahymi sprawami, dlatego też często się powstrzymuję np. w sporcie i nie daję z siebie wszystkiego z obawy przed zdrowiem. Więc może to kwestia mojego podejścia? Myślę, że jestem trochę hipochondrykiem. Jednak proszę o opinię na ten temat i z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Nie umiem jednoznacznie powiedzieć co jest przyczyną tych dolegliwości w Pana przypadku, natomiast myślę, że jeśli są one uciążliwe dla Pana to wskazana byłaby konsultacja kardiologiczna. Należałoby wykluczyć takie przyczyny jak hipotonia ortostatyczna lub zespół wazowagalny, w których może dochodzić do zawrotów głowy a nawet omdleń w przypadku pionizacji. Przeprowadza się w tym celu odpowiednie testy. Tak więc proponuję poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie do kardiologa. Pozdrawiam!