Ucisk żuchwy

Witam.Mam 26 lat.Od kilku miesięcy mam z samego rana dziwny ucisk żuchwy po prawej stronie,tzn.gdy ją otwieram to przeskakuje tylko tam i tak uciska pózniej jakby się to rozchodzi i to ustępuje.Dodam że w zeszłym roku miałam rtg górnej piątki gdzie jest niewielkie wypuklenie na dziąśle-myślałam że to torbiel ale chirurg stomatolog stwierdził że to tylko do leczenia kanałowego.Martwię się że ta blokada żuchwy to rak.Czy jest możliwe że te przeskakiwanie jest od tego nieleczonego zęba właśnie?

Przeskakiwanie w stawie może mieć wiele przyczyn. Prawdopodobnie u Pani nastąpiło przeciążenie stawu spowodowane nocnym zaciskaniem zębów / zgrzytaniem (bruksizm). Nie napisała Pani czy ząb 5 był wyleczony zgodnie z zalecaniami. Nie jest on przyczyną przeskakiwania ale na pewno może powodować dolegliwości bólowe i stan zapalny w kości. Niezbędna jest konsultacja u stomatologa i wykonanie zdjęcia RTG panoramicznego w celu oceny stanu zębów, kości i stawów.

Witam. Patologie w stawie skroniowo - żuchwowym są bardzo powszechnym schorzeniem. Przyczyną dolegliwości mogą być wady zgryzu, wady postawy ciała, urazy, zaciskanie mięśni żwaczowych, liczne braki zębowe, rozchwiane i przemieszczone zęby, starcie zębów spowodowane zgrzytaniem zębów - bruksizm. Objawami zaburzeń w stawie mogą być: bóle stawów i mięśni, objawy akustyczne: trzeszczenia i trzaski, zbaczanie żuchwy, trudnści w żuciu twardych pokarmów, ziewaniu, śpiewaniu, odgryzaniu dużych kęsów. Proszę zgłosić się do stomatologa, który zdiagnozuje Panią i w razie potrzeby zaproponuje odpowiednie leczenie, np. korektę zgryzu, leczenie protetyczne czy stosowanie szyny relaksacyjnej zakładanej na noc. Pozdrawiam Krystyna Pikała

Szanowna Pani,
po pierwsze proszę dokładnie zdiagnozować co się dzieje z tą piątką. Jeśli chodzi o same trzaski to rzeczywiście przyczyn może być kilka, w Pani przypadku rozpatrywałbym na początku dwie. Bruksizm czyli zgrzytanie/zaciskanie zębów w nocy, jednak nasuwa się pytanie dlaczego problem występuje tylko po jednej stronie, proszę zastanowić się nad tym po której stronie żuje Pani pokarmy. Żucie pokarmów jednostronne często jest przyczyną przemieszczenia krążka w stawie skroniowo żuchwowym, po stronie przeciwnej . Wszystkie te dywagacje na temat Pani zdrowia oczywiście nie zwalniają Panią od osobistej wizyty u specjalisty. Życzę dużo zdrowia.