Uczucie mrowienia ręki podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej

Witam! 3 miesiące temu urodziłam dziecko a od 1 miesiąca biorę tabletki antykoncepcyjne - obecnie zaczęłam drugie opakowanie. W połowie pierwszego opakowania dostałam okres, który trwał 18 dni, 2 dni przerwy i znowu 2 dni krwawienia. Do tego bolała mnie trochę głowa i miałam również lekkie nudności. Teraz przy drugim opakowaniu głowa mnie nie boli, ale od 2 dni mam uczucie mrowienia w lewej ręce. Do lekarza idę dopiero za 2 tygodnie. Zastanawiam się czy łykać te tabletki i czekać spokojnie na wizytę czy je odstawić z dnia na dzień (przed zajściem w ciążę 4 lata brałam Rigevidon i nic się nie działo, teraz lekarz przepisał mi sylvie 20)? Nie chciałabym dostać udaru w wieku 29 lat... Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam! Uczucie mrowienia ręki (parestezje) mogą wynikać z wielu przyczyn. Najprawdopodobniej przyczyną są zaburzenia wodno-elektrolitowe (głównie potas, magnez), ale przyczyny mogą wynikać również ze zwyrodnienia kręgosłupa czy też ewentualnie z przyczyn zakrzepowo-zatorowych. W opisanej sytuacji proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu wykluczenia groźnej przyczyny wynikającej ze stosowania tabletek (epizod zakrzepowo-zatorowy). Po zbadaniu Pani oraz wykonaniu ewentualnych badań układu krzepnięcia (APTT, INR, D-dimery) będzie można określić czy doszło do zaburzeń krzepliwości krwi. Oprócz tych badań w czasie stosowania antykoncepcji warto regularnie (przynajmniej 1x w roku) wykonywać oznaczenie AST, ALT oraz elektrolitów (sód, potas). Podsumowując, podczas najbliższej wizyty u ginekologa warto poruszyć temat działań niepożądanych wynikających ze stosowania obecnej antykoncepcji. Obecnie proponuję zastosować suplementację magnezu i potasu, co powinno spowodować ustąpienie parestezji. Jeśli podczas obecnego opakowania również będzie Pani odczuwać działania niepożądane, wówczas warto zastanowić się nad zmianą tabletek antykoncepcyjnych. Pozdrawiam serdecznie!